İZLEDİKLERİNE DİKKAT

A.A

TV’lerde uygun olmayan görüntülerin ve sihirli, büyülü dizilerin çocukları olumsuz etkilediği açıklandı.

 


İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlem Özcan, televizyonlarda uygun olmayan görüntülerin çocuklara izlettirilmesinin istismar olduğunu, sihirli, büyülü ve cinsel içerikli dizilerin çocukları olumsuz etkilediğini bildirdi.

Doç. Dr. Özlem Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğun televizyon izleme saatleri ve izleyeceği programın anne ve babalar tarafından belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Çocuğa iyi birer rol model olunması için anne babanın kendisinin de saatlerce hiç bir şey yapmadan televizyon izlemekten kaçınması gerektiğini bildiren Özcan, somut düşünce sistemleri gelişmediği için çocukların izlediği birçok şeyi gerçek olarak algıladıklarını söyledi.

Son dönemlerde sihirli, büyülü filmlerin yanı sıra şiddet içerikli filmlerin de çokluğuna dikkati çeken Özcan, şöyle konuştu:

“Son zamanlarda da sihirli, büyülü diziler yoğunlukta. Bunlarla beraber cinsel içerikli diziler çocukları çok olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çocukların somut düşünce sistemleri gelişmediği için dizideki olayları hayal ve gerçek ayrımı yapamadıkları için gerçek olarak algılayabiliyorlar. Zaman zaman kliniğimize başvuran çocuklarda görüyoruz. Bir diğer konu da dizilerin çok fazla şiddet içermesi. Bu da çocukların şiddet davranışını normalize etmesine neden oluyor. Şiddet artık gün içinde, ev ve okul yaşantısında normal bir davranış haline geliyor.”

“UYGUN BİLGİ UYGUN ZAMANDA UYGUN KİŞİ TARAFINDAN VERİLMELİ”

Son zamanlarda kamuoyu önünde tartışılan filmlerdeki cinsel içerikli sahnelerin de çocuklar üzerindeki etkisine değinen Özcan, ailenin mutlaka bir filtreleme görevi yapması gerektiğini kaydetti.

Özcan, şöyle devam etti:

“Cinsel kimliğinin gelişimi açısından uygun olan zamanda uygun bilgileri uygun olan kişiden alması gerekiyor. Ama çok küçük yaştaki bir çocuğun uygun olmayan görüntüleri izlemesi veya izlettirilmesi aslında çocuğun istismar edilmesi anlamına geliyor. Aile, mutlaka çocuğun hangi programı ne kadar izleyeceğine çocukla beraber karar vermesi gerekiyor.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al