İzlediklerimiz bizi belirliyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, "Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması"nda kendisini en çok şaşırtan noktanın televizyon izlemenin geri plana düşmesi olduğunu bildirdi.

İzlediklerimiz bizi belirliyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, "Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması"nda kendisini en çok şaşırtan noktanın televizyon izlemenin geri plana düşmesi olduğunu bildirdi. izlediklerimizDursun, RTÜK tarafından, Çocuk ve Medya Hareketi kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması"nda farklı sonuçlara ulaşıldığını belirtti.

Araştırmada, tercihlerin değişiyor olmasının öneminin bir kez daha görüldüğünü anlatan Dursun, televizyon izlemenin 4. sıraya kadar düşmesinin dikkati çekici olduğunu ifade etti.

"NEYİ İZLİYORSAK OYUZ" Televizyonun ikinci sırada olmasını beklediğini anlatan Dursun, şunları kaydetti:

"Televizyon izlemenin, cep telefonu ve internetin gerisine düşmesi şaşırtıcı. Televizyonun daha aşağıya düşmesi ilginç ama onu da ben şöyle izah ediyorum. Çocuk, tablet ekranından veya bilgisayar ekranından da televizyon izliyor. Yani televizyon izlemek için de çocuklar artık illa televizyon monitörünü kullanmıyor, tablet kullanıyor. Aynı zamanda tablette televizyon da izleyebiliyor. Bu ayrıntıya sanıyorum dikkat etmek gerekiyor. Tercihlerimiz neticede bizim izlediklerimizi belirliyor o bakımdan tercihler konusunda biraz daha rafine ve daha da tartışıyor olmak da önemli. Şunun unutulmaması önemli; tercihlerimiz izlediklerimizi, izlediklerimiz de bizi belirliyor, yani deyim yerindeyse neyi izliyorsak oyuz. Sürekli yerli film, dizi izliyorsak, çizgi film izliyorsak, yarışma izliyorsak biz biraz daha onunla tanımlanabilir hale geliyoruz. O nedenle özellikle çocukların program tercihleri konusunda hassasiyetle durmak gerekiyor."

"TELEVİZYONUN YERİNİ CEP TELEFONU ALDI" RTÜK Başkanı Dursun, zaman içerisinde çocukların medya kullanma alışkanlıklarında, tercihlerinde, belirgin değişikliklerin görüldüğünü belirterek, 2007 yılında yaptıkları bir araştırmada çocukların tercihlerinde televizyonun ilk sırada yer aldığını hatırlattı. Bugün medya araçlarına bakıldığında ise televizyonun üçüncü ve dördüncü sıraya kadar gerilediğini ifade eden Dursun, televizyonun yerini cep telefonunun aldığını, arkasından tablet/ bilgisayar ve internetin geldiğini, radyonun ise sonlarda olduğunu kaydetti.

Dursun, yaşanan değişimde gelişen teknolojinin de etkili olduğuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zaman içerisinde tercihler değişiyor derken bunu kastediyoruz. Bizim araştırmada ortaya çıkan durumda, cep telefonuna çocuk günde 2 saatten fazla zaman ayırıyor. Ama cep telefonunu sadece konuşmak için kullanılmıyor. Konuşmanın yanı sıra internete bağlanmak veya sosyal medya ortamlarına erişmek, mesaj atmak, müzik dinlemek, ödev veya bir takım dosyaları indirmek için hatta televizyon seyretmek için bile cep telefonu ve tablet kullanıyor. Bütün bunlara bağımsız olarak ayrı ayrı ayrılan zamanları topladığınız zaman neredeyse günde 8 saatin üzerinde bir büyüklük ortaya çıkıyor. Tabii ki iletişim araçları eşzamanlı olarak kullanılabiliyor ama her birinin ayrı ayrı kullanıldığı varsayıldığında çocukların verdikleri cevaplara göre, her bir iletişim aracına ayrılan süreyi tek tek topladığınızda ortaya 8 saattin de üzerinde muazzam bir büyüklük çıkıyor." Çocukların iletişim araçlarına ayırdıkları vakit içerisinde ne yaptıklarının da önemine dikkati çeken Dursun, ailelerin özellikle bir taraftan vakti kontrol ederken diğer taraftan da o vakit içerisinde "cep telefonunda, tablette, televizyonda ne yapıyor" sorusunu sorup, ona göre hareket etmeleri gerektiğini kaydetti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al