İYOT GİBİ ÇIKACAKLAR

 İYOT GİBİ ÇIKACAKLAR

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP) - İHA

Konferans için Amasya'ya giden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, son günlerin en çok konuşulan ve tartışılan konusu YGS'deki şifreli kopya iddialarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Tarhan, Türkiye'de uygulanan üniversiteye giriş sınavlarında bir devrime ve reforma ihtiyaç olduğunu söyledi.

 


Amasya Macit Zeren Fen Lisesi tarafından Saraydüzü Kışlası Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Sınav Stresi" adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Nevzat Tarhan,

ŞİFRE SİSTEMİ UYDURMACA DEĞİL


"YGS şifre iddiaları konusunda yaptığı değerlendirmede, "Bir şifre meselesi çıktı.

Ne olacağı daha belirsiz. Bu şifre sistemi uydurma değil, var bir şifre. Sınavlar açıklanınca belli olacak. Şifreye uygun cevap verenler çıkacak ortaya. Eğer bunların arkasında bir örgüt, yapı, bir menfaat çetesi gibi başka bir yapı varsa soruları kullananlar iyot gibi açığa çıkacaklar.

ŞİFRE SİSTEMİ TURNUSOL KAĞIDI GİBİ SİSTEMİ SORGULAYACAK

Aslında bu şifre sistemi bir turnusol kağıdı gibi sistemi sorgulayıcı olacak. Kullanıldıysa bu şifre sistemi bu sınav kamu vicdanını, öğrencilerin vicdanını rahatlatan bir sınav değil o zaman iptal edilmeli. Sınav sisteminde bir devrime ve reforma ihtiyaç var" dedi.

ÇOCUKLARIMIZA ADİL DAVRANAMIYORUZ

Türkiye'de uygulanan üniversiteye giriş sisteminin ideal bir sistem olmadığını, kendisinin 1969'da üniversiteye girdiği dönemde genel sınavların ardından çeşitli üniversitelerin yetenek sınavları da yaptığını ve bu sistemin Amerika'da da uygulandığını anımsatan Prof. Dr. Tarhan, "Amerika bu sistemi çok güzel şekilde kullanıyor. Orada öğretmenler öğrenciye referans veriyor ve üniversite o referansı alıyor. O referansa göre kaydını yapıyor veya yapmıyor. Öğretmenin referansı kötü çıkarsa bir dahaki sene üniversite o öğretmenin referansını ciddiye almıyor.

Türkiye'de böyle olsa hemen hemşericilik girer devreye. Bölgecilik devreye girer, birçok şey girer. Onun için Türkiye'de bunu yapamıyoruz. Doğu kültüründe maalesef batı bizden daha adaletli bir toplum. Adalet bizim inançlarımızın, dinimizin kurduğu bir değer olduğu halde adaleti biz hayatımıza katamamışız. Çocuklarımıza adil davranamıyoruz. İşyerinde adalet yok, torpilin alası var. Birisine hatırla iş yapmazsak keriz yerine koyuluyor. Hatır kültürü olduğu için bizim kültürümüzde suistimal ediliyor" şeklinde konuştu.

Tarhan, Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, davetliler ve öğrencilerin de izledikleri konferansta katılımcılara tedavilerde uyguladıkları yöntemleri toplu şekilde denetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al