İyimserlik yaşlanmaya iyi geliyor

California üniversitesinden Dilip Jeste’nin yürüttüğü araştırmaya göre sinirsel ve duygusal süreçlere iyimserliğin etkisi ortaya koyuldu.

İyimserlik yaşlanmaya iyi geliyor

California üniversitesinden Dilip Jeste’nin yürüttüğü araştırmaya göre sinirsel ve duygusal süreçlere iyimserliğin etkisi ortaya koyuldu.

yaslilikİyimser olmanın fiziksel, duygusal faydaları ve uzun yaşama faydaları bilinen bir şeydir. Ve bir şekilde beyin fonksiyonlarının negatif kodlanmasını da engeller.

Jeste ve meslektaşları psikiyatrik bozukluğu olan insanlara ne kadar iyimser olduklarını sordu. Daha sonra fMRI cihazı ile beyin aktiviteleri incelendi. Sonuç olarak en iyimserlerde ön lobda ve -“fusiform gyrus’da”!!!!! buna bir sözlükten bakabilirsin- kortikal zayıflık ve amigdala gibi durumlara rastlanmadı.

Bu sonuçlar iyi bir yaşlanmanın iyimserlikle alakası olduğunu, iyimserlerin daha az korkan, negatif etkilerden daha az etkilenen insanlar olduğunu ortaya koydu.

Araştırma sonuçları Neuropsychiatry and Clinical Sciences isimli dergide yayınlandı.

APA

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Randevu Al