'İyilik yapması gereken iyilik yapmıyorsa kötülük yapıyordur'

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: İyilik yapması gereken iyilik yapmıyorsa kötülük yapıyordur.

'İyilik yapması gereken iyilik yapmıyorsa kötülük yapıyordur'

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Deniz Feneri Derneği, ÖNDER ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak projesi olan İyilik Okulu’nun tanıtım toplantısında, “Karakter Gelişiminde İyilik Algısı” isimli bir sunum yaptı. Tarhan; “Karakter şekillenirken, beyin şekillenir o nedenle ahlaki eğitim hem karakteri hem de beyni şekillendirmede önemli rol oynar.” dedi.

'İyilik yapması gereken iyilik yapmıyorsa kötülük yapıyordur'İnsanlara yüksek değerlere göre düşünme yeteneği kazandırılmasının üzerinde duran Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Böyle kişiler sabırlıdır, iyilikseverler, yüksek merhamet duygusuna sahiptirler, saygılı ve fedakârdırlar. Topluma güven verirler, liderlik etme güçleri fazladır. Bu kişileri, içinde yalancılık olmayan bir eğitim sistemiyle eğitmeliyiz.” dedi.

İstanbul Cevahir Otel’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Tarhan, konuşması boyunca iyilik ve kötülük kavramları üzerinde durdu. Kötülüğün en büyük sebebinin bencillik olduğunu vurgulayan Tarhan, bencil insan çevresindeki ve Dünya’daki tüm kaynakları tükettiğini, kötülük ve bencilliğin iç içe olduğunu söyledi.

Küçükken yalandan rahatsız olmayan büyüyünce aldatır

İnsanların iyilik ve kötülük kavramı arasında kaldığının altını çizen Tarhan; “Eğer bir insan ben kötülük yapmıyorum ama iyilik de yapmıyorum diyorsa aslında kötülük yapıyordur. İyilik yapmamak zaten kötülük yapmaktır. Kötülük, iyilik yapılmadığında ortaya çıkar. Çocukları küçükken yalandan uzak tutmak gerekir. Küçükken yalandan rahatsız olmayan büyüyünce aldatmaktan rahatsız olmaz, kötülüğe ve yalana alışır.” dedi.

İyilik cömerti olun

Rastgele iyilik kavramının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “İyilik her zaman pahalı hediyeler almak değildir. Sıcak bir bakış, samimi bir dil, güzel bir söz, duygu ve düşünce de iyiliktir. Bu konuda her zaman cömert olun, iyilik cömerti olun. Rastgele iyilik yapın, o iyiliğin karşılığı döner gelir, sizi bulur.” dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al