İyilik Ödülleri, İyilik Ormanı’na dönüşecek

Üsküdar Üniversitesi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İnsani Değerler Ödülleri vermeye hazırlanıyor. Ödül alan kişi adına Üsküdar Üniversitesi İyilik Ormanı’nda bir fidan dikilecek.

 İyilik Ödülleri, İyilik Ormanı’na dönüşecek

Sevgi, vefa, cesaret, cömertlik, dürüstlük, tevazu, samimiyet, demokrasi, girişimcilik gibi birçok değeri yaşatmak ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Üsküdar Üniversitesi 5’inci yılında önemli bir adım atıyor. Toplumun ruh sağlığını geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüten Üsküdar Üniversitesi, öğrencilerini alanlarında çığır açacak buluşlara sahip bilim insanları olmaları yolunda yetiştirirken aynı zamanda ailesine, topluma yararlı, iyi birer insan olmak hedefini eğitimine de taşıyor. Bu felsefe ile düzenlenen “İnsani Değerler” ödülleri ile toplumsal değerleri ön plana çıkararak bu değerlerin geliştirilmesine katkıda bulunacak örnek davranışlar ve bu davranışları gösteren kişilerin, ödüllendirilmesi suretiyle insani değerlerin yaşatılması ve geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Yaşamda insani değerleri önemseyen üniversite, 20 insani değer bağlamında 10 kategoride ödül vermeye hazırlanıyor. Adaylar, Seçici Kurul üyeleri tarafından 1- 20 Mayıs tarihleri arasında uygunluk kriterlerine göre incelenecek. Her kategori için birinciler bu sürede belirlenecek.  İnsani Değerler Ödülleri’ni kazananlar mayıs ayında bütün medya ve kamuoyuna açıklanacak.  Belirlenen 20 insani değere göre toplam 10 kategoride ödül verilecek. Ödül alan kişi adına Üsküdar Üniversitesi ormanında bir fidan dikilerek, bu kişinin ismi Üsküdar Üniversitesi İyilik Ormanı’nda ilelebet yaşatılacak.

Üsküdar’ın değerleri

Üsküdar Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrenci konseyi ve öğrenciler tarafından oluşturulan değerlendirme kurulu tarafından verilecek “İnsani Değerler Ödülleri”, Seçici Kurul tarafından belirlenen 20 esas değere göre incelenip değerlendirilecek.  

Belirlenen “İnsani Değerler”;
- Rastgele İyilik
- Örnek Aile, Eş
- Sevgi, Şefkat, Merhamet  
- Vefa        
- Cesaret
- Cömertlik, Yardımlaşma
- Adalet
- Dürüstlük
- Fedakârlık
- Tevazu, Alçakgönüllülük
- Bağışlayıcılık, Hoşgörü, Müsamaha, Barış
- Samimiyet
- Sosyal Sorumluluk - Toplumsal Empati
- Sosyal Belediyecilik
- Demokratik Değerler
- Akademik Başarı
- Girişimcilik
- Yenilikçilik
- Yüksek Duygusal Zekâ
- Emanet ve Güven


Ödüller belirlenen insani değerlere göre toplam 10 kategoride verilecek.

Kategoriler

1- Örnek Meslek Rolü Ödülü: Mesleğini icra ederken insani değerleri yaşayan ve destekleyen kişilere verilir. Liderlik ve yardımseverlik özellikleri ile öne çıkan kişilere, değerli gördükleri toplum problemleri için adım atan, bu alanda çalışma yapan kişi veya kurumlara verilir. Örnek aile, eş, şefkat, merhamet, yardımlaşma değerleri ön planda tutulur.

2- Hipokrat Onur Ödülü: Sağlık alanında temsil yeteneği yüksek gençler tarafından örnek alınması öngörülen adaylardan seçilir. Gelişimin sonsuzluğuna inanan, araştırmacı kimliğiyle bilimsel çerçevede konulara yaklaşım sağlayabilen kişi veya kurumlara verilir. Tevazu, alçakgönüllülük, sosyal sorumluluk, yüksek duygusal zekâ, akademik başarı değerleri ön planda tutulur.  Tıp ve meslek etiği değerlerine duyarlılık gösteren adaylar arasından seçilir.

3- Sosyal Girişimcilik Örneği Ödülü: Yeni fikir üretmekle beraber  ‘insanlığa fayda’ teması ile yola çıkan kişi ve kurumlara verilir. İlkeli, cesaretle yenilikçiliği birleştiren yüksek duygusal zeka, güven, empati, cömertlik, yardımlaşma değerleri ön planda tutulur.

4- Toplumsal Empati Ödülü:  Vicdanı zekâ değerlerine uygun hayat süren ve sosyal sorumluluk, toplumsal duyarlılık konusunda kendilerini aşan, toplum için çile çeken ve kendini sorumlu hisseden kişilere, konu fark etmeksizin yapılan projelere destek veren kişi veya kurumlara verilir. Vefa, sevgi, şefkat, empati değerleri ön planda tutulur.

5- Sosyal Belediyecilik Ödülü: Belediyecilik algısını, topluma doğru ve hızlı hizmet olarak geliştiren, ilçelerde yaşayan insanların faydalanabilmesi açısından en iyi projeleri sunan belediyelere verilir. Girişimcilik, demokratik değerler, samimiyet, vefa değerleri ön planda tutulur.

6- Dönüşümcü Liderlik Ödülü: Liderlikte kendisini değil takımı ön planda tutmayı başarabilen, bilimsel liderlik ilkelerine uygun davranan, hayata geçirdikleri fikir veya projeler ile yardıma muhtaç insanlara maddi/manevi desteklerini sunan kişi veya kurumlara verilir. Örnek aile, eş, sevgi, şefkat, merhamet, vefa, cömertlik, yardımlaşma, adalet, fedakarlık değerleri ön planda tutulur.

7- Değer Katıcı Mizah Ödülü: Pozitif Psikoloji yaklaşımıyla değerlendirilecek filmler, projeler ve güldürü anlayışıyla mizah duygusunu en iyi sunan popüler kişilere verilir. Rastgele iyilik, tevazu, alçakgönüllülük, vefa, samimiyet, empati, yüksek duygusal zeka değerleri ön planda tutulur.

8- Yüksek Duygusal Zekâ Ödülü: Merhamet ve yardım duyguları ile hayata ve çevresine yön veren kişiler ve kurumlara verilir. Sevgi, şefkat, merhamet, vefa, cesaret, cömertlik, yardımlaşma, dürüstlük, tevazu, alçakgönüllülük, bağışlayıcılık, hoşgörü, müsamaha, barış, samimiyet değerleri ön planda tutulur.

9- Yüksek Vicdani Değer Ödülü: İnsanlık, gelecek veya toplum için risk alabilen, Fark Yaratan Kişi / Kurum Ödülüdür. Fark oluşturan özelliğinin kendisine değil yüksel sosyal değerleri yaşam amacı yapmış bireylere verilir. Olaylara ve durumlara karşı sahip oldukları bakış açıları ve azimleri ile fark yaratan, davranışları ile topluma fayda sağlayan ve örnek olacak nitelikteki kişi veya kurumlara verilir. Cesaret, cömertlik, yardımlaşma, samimiyet değerleri ön planda tutulur.

10- Demokrasi Kültürüne Katkı Ödülü: Yaşam tarzları ve temsil özellikleri ile demokrasiyi hem bir yöntem hem de değer olarak savunan ve temsil eden kişiler aday gösterilir. Demokratik değerler, hesap verebilirlik, özgürlükçülük, katılımcılık çoğulculuk, akademik başarı, girişimcilik, yenilikçilik, yüksek duygusal zekâ, emanet ve güven değerleri ön planda tutulur.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Aralarında AK Parti Milletvekillerinin yanı sıra ilçe kaymakamı, belediye başkanı, ilçe milli eğitim müdürü, emniyet müdürlerinin de olduğu Üsküdar İl
  • Üsküdar Üniversitesi, 2021-2022 Akademik Yılı mezuniyet töreniyle 9’uncu dönem mezunlarını uğurladı.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in İskenderun Kaymakamlığı’na atanm
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi ailesine katılan 5 bin 138 yeni Üsküdarlıya ve aileler
  • Oyuncu Buse Varol Tektaş, üniversiteli oldu. Şarkıcı, sunucu, oyuncu Alişan’ın eşi olan Buse Varol Tektaş, Üsküdar Üniversitesi Felsefe bölümünü %50 b
  • Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu Betül Bıyık, tüm sağlık branşlarının ürünlerini sergileyebildiği dünyadaki ilk ve tek
  • Randevu Al