İTALYA'DA BİR MUCİZE

İTALYA'DA BİR MUCİZE

DHA

Kalbi duran ve şok uygulanan 31 yaşındaki kadının, 70 dakika sonra ümitlerin kesildiği anda nabzı atmaya başladı.

 


İtalya’nın Bologna kenti yakınındaki Cadriano di Granarolo beldesinde bir tekstil firmasında büro elemanı olarak çalışan Laura Lunardelli, işyerinde bir anda fenalaştı. Çalışma arkadaşları hemen ambulans çağırdı. Sağlık ekibi ulaştığında genç kadının kalbi durdu.

Hemen ambulansa taşınan Lunardelli’ye 13 kez şok uygulandı. Ancak sonuç alınamadı. Bunun üzerine vücudun en az zararı alması amaçlanarak, genç kadının vücut ısısını düşüren hipotermi yöntemi uygulandı.

Bu arada hızla Sant’Orsola Hastanesi’ne ulaşıldı ve genç kadın yoğun bakım servisine alındı. Aradan geçen 70 dakika süresince kalbi çalışmayan Lunardelli’den ümitlerin kesilmeye başladığı anda mucize gerçekleşti.

Kalp ritmi alınmaya başlandı ve Laura Lunardelli gözlerini açıp başındaki doktora, "Ben burada ne yapıyorum?" diye sordu. Lunardelli’nin yeniden hayata dönmesi, yoğun bakım önünde bekleyen ailesi ve nişanlısı Matteo Sacco’yu sevince boğdu.

Hemen yoğun bakım servisine giren Sacco, "Beni gördü ve tanıdı. Ona hataneden hemen çıkmasını ve bir an önce evlenmemiz gerektiğini söyledim. Cevabı gülmek oldu" dedi.

Hastanenin Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Gianfranco Di Nino, "Yaşananlar, tamamen olağandışı. Genç kadın için ümit, yok denecek kadar azdı. Acil yardım ekibinin bilinçli yaklaşımı çok önemli rol oynadı. Ekibin hipotermi yöntemini uygulaması önemli bir tercihti. Ama her koşulda genç kadının bu şekilde uyanması olağandışı" diye konuştu.

Prof. Dr. Nino, Rossi’nin bir kaç gün daha hastanede gözetim altında tutulacağını belirterek, "Şu aşamada her şey normal görünüyor. Yine de tedbiri elden bırakmayacağız" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al