İtalya'da oğlunu öldüren adama 'evlatlık' indirimine tepki

İtalya'da Yargıtay, oğlunu öldürmekten ömür boyu hapse mahkum edilen bir adamın cezasını, hayatını kaybeden kişinin "evlatlık olduğu" gerekçesiyle bozdu. Karar ülkede "barbarlık" olarak nitelendirildi.

İtalya'da oğlunu öldüren adama 'evlatlık' indirimine tepki

Yargıtay, kararına gerekçe olarak, ancak kan bağı olan kişileri öldürmenin ağırlaştırıcı faktör sayılarak ömür boyu hapisle cezalandırılabilmesini gösterdi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Udine kentinde Kasım 2013'te yaşanan olayda, 19 yaşındaki Ion Talpis, annesine şiddet uygulayan babasını durdurmaya çalışırken aldığı bıçak darbesiyle hayatını kaybetti. Anne Elisaveta ise yaralandı.

Moldova asıllı baba Andrei Talpis 2015'te ömür boyu hapse mahkum edildi. İstinaf Mahkemesi de 2016'da bu kararı onadı.

Ancak İtalyan yargı sisteminde nihai karar mercii olan Yargıtay, Andrei Talpis'in itirazını kabul ederek cezayı bozdu.

Davanın İstinaf Mahkemesi'nde yeniden görülmesine karar verildi. Ancak Andrei Talpis'e verilecek cezanın 16 yıldan az olmaması gerektiği de hükme bağlandı.

'EBEVEYN OLARAK DOĞULMAZ, EBEVEYN OLUNUR'

Mahkemenin bu kararı tepkilere yol açtı. İtalyan medeni kanununun öz ve evlatlık çocuklar arasında ayrım yapmamasına rağmen ceza kanununda halen bu ayrımın mevcut olması eleştiriliyor.

Milano Çocuk Mahkemesi Başkanı Grazie Cesaro, Yargıtay kararını La Stampa gazetesine değerlendirirken bu hükmün "doğaya aykırı" olduğu eleştirisinde bulundu. Hukukçu Livia Pomodoro da kararı "barbarlık" diye niteledi.

La Nazione gazetesine konuşan, evlatlık çocuklar konusunda uzmanlaşmış çocuk nöropsikiyatristi ve İtalyan Psikanalistler Derneği Başkanı Anna Maria Nicolo da yasaların biyolojik ve evlat edinilmiş çocuklar arasında ayrım yapmaması gerektiğini söyledi.

Anna Maria Nicolo, biyolojik çocukların da evlat edinilen çocuklar gibi "aileye kabul edilen yabancılar" olduğunu, kilit noktanın ebeveynlerin çocuklarıyla aralarında bağ kurabilmesi olduğunu vurguladı.

Nicolo, "Ebeveyn olarak doğulmaz, ebeveyn olunur" diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Andrei Talpis'in şiddet uyguladığı eşi Elisaveta'yı korumakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle geçen Mart ayında İtalya'yı mahkum etmişti.

Elisaveta Talpis'in kocasından defalarca şikayetçi olmasına rağmen korunmadığı gerekçesiyle İtalya 40 bin euro ceza ödemeye mahkum edilmişti.

Elisaveta Talpis, şikayetleri sonucunda bir süre bir sığınma evinde kalsa da 3 ay sonra yeterli yer ve kaynak olmadığı gerekçesiyle buradan ayrılmak zorunda bırakılmıştı.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bazı insanların özgüven eksikliği ya da geçmişte yaşadığı güven sarsıcı ilişkiler nedeniyle diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde duygusunu paylaşmakta
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Randevu Al