İtalya'da oğlunu öldüren adama 'evlatlık' indirimine tepki

İtalya'da Yargıtay, oğlunu öldürmekten ömür boyu hapse mahkum edilen bir adamın cezasını, hayatını kaybeden kişinin "evlatlık olduğu" gerekçesiyle bozdu. Karar ülkede "barbarlık" olarak nitelendirildi.

İtalya'da oğlunu öldüren adama 'evlatlık' indirimine tepki

Yargıtay, kararına gerekçe olarak, ancak kan bağı olan kişileri öldürmenin ağırlaştırıcı faktör sayılarak ömür boyu hapisle cezalandırılabilmesini gösterdi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Udine kentinde Kasım 2013'te yaşanan olayda, 19 yaşındaki Ion Talpis, annesine şiddet uygulayan babasını durdurmaya çalışırken aldığı bıçak darbesiyle hayatını kaybetti. Anne Elisaveta ise yaralandı.

Moldova asıllı baba Andrei Talpis 2015'te ömür boyu hapse mahkum edildi. İstinaf Mahkemesi de 2016'da bu kararı onadı.

Ancak İtalyan yargı sisteminde nihai karar mercii olan Yargıtay, Andrei Talpis'in itirazını kabul ederek cezayı bozdu.

Davanın İstinaf Mahkemesi'nde yeniden görülmesine karar verildi. Ancak Andrei Talpis'e verilecek cezanın 16 yıldan az olmaması gerektiği de hükme bağlandı.

'EBEVEYN OLARAK DOĞULMAZ, EBEVEYN OLUNUR'

Mahkemenin bu kararı tepkilere yol açtı. İtalyan medeni kanununun öz ve evlatlık çocuklar arasında ayrım yapmamasına rağmen ceza kanununda halen bu ayrımın mevcut olması eleştiriliyor.

Milano Çocuk Mahkemesi Başkanı Grazie Cesaro, Yargıtay kararını La Stampa gazetesine değerlendirirken bu hükmün "doğaya aykırı" olduğu eleştirisinde bulundu. Hukukçu Livia Pomodoro da kararı "barbarlık" diye niteledi.

La Nazione gazetesine konuşan, evlatlık çocuklar konusunda uzmanlaşmış çocuk nöropsikiyatristi ve İtalyan Psikanalistler Derneği Başkanı Anna Maria Nicolo da yasaların biyolojik ve evlat edinilmiş çocuklar arasında ayrım yapmaması gerektiğini söyledi.

Anna Maria Nicolo, biyolojik çocukların da evlat edinilen çocuklar gibi "aileye kabul edilen yabancılar" olduğunu, kilit noktanın ebeveynlerin çocuklarıyla aralarında bağ kurabilmesi olduğunu vurguladı.

Nicolo, "Ebeveyn olarak doğulmaz, ebeveyn olunur" diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Andrei Talpis'in şiddet uyguladığı eşi Elisaveta'yı korumakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle geçen Mart ayında İtalya'yı mahkum etmişti.

Elisaveta Talpis'in kocasından defalarca şikayetçi olmasına rağmen korunmadığı gerekçesiyle İtalya 40 bin euro ceza ödemeye mahkum edilmişti.

Elisaveta Talpis, şikayetleri sonucunda bir süre bir sığınma evinde kalsa da 3 ay sonra yeterli yer ve kaynak olmadığı gerekçesiyle buradan ayrılmak zorunda bırakılmıştı.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yalan söyleme alışkanlığı olarak bilinen mitomani ile masum yalanlar da denilen beyaz yalanın birbirinden farklı olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikol
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Randevu Al