İtalya'da koronavirüs vaka sayısı kaç, can kaybı ne kadar?

Çin'de Aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün görüldüğü vaka sayısı toplamda 900 bini, can kaybı da 50 bini aşarken, İtalya en fazla ölümün yaşandığı ülke olmayı sürdürüyor.

İtalya'da koronavirüs vaka sayısı kaç, can kaybı ne kadar?

İtalya'da 3 Nisan itibarıyla 14 bin 681 kişi hayatını kaybetti. Johns Hopkins Üniversitesi'nin veritabanına göre, İtalya'yı 10 binden fazla can kaybıyla İspanya ve 5 bin 300 ölümle ABD takip ediyor.

İtalya, 119 bin 827 vaka sayısıyla dünyada ikinci sırada yer alıyor. İtalya'nın önünde 215 bini aşan vaka sayısıyla ABD geliyor. İspanya da 110 bin vaka ile üçüncü.

Covid-19 vakalarının Avrupa'da ilk hızlı yayılımının görüldüğü İtalya, üç haftadır ülke çapında karantina uyguluyor. Alınan önlemlerin ne ölçüde işe yaradığının anlaşılması için özellikle yeni ölüm ve yeni vaka sayılarındaki artış hızları yakından takip ediliyor.

Toplam vaka sayısındaki artış son günlerde yavaşladı. Son 24 saatteki yeni vaka artışı yüzde 3.9 oldu. Bu oran dün yüzde 4.2, bir hafta önce yüzde 7.4, iki hafta önce ise yüzde 14.6 seviyesindeydi.

İtalya Sağlık Yüksek Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro, karantina tedbirlerinin işe yaradığını, salgın eğrisinde "plato" aşamasına gelindiğini söyledi. Brusaferro, "Plato aşamasına gelmek demek, zirveye (peak) ulaştığımızı gösterir ama zirve bir nokta değil bir düzlük şeklinde. Şimdi inişe geçmesini beklemeliyiz" dedi.

İtalya'da günlük can kaybı artışı

* 21 Şubat-3 Nisan arası

Kaynak: DSÖ ve İtalya Sağlık Bakanlığı

İlk vaka 31 Ocak'ta, sıçrama 23 Şubat'ta

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, İtalya'da ilk koronavirüs vakası 31 Ocak'ta tespit edildi.

Roma'yı ziyaret eden iki Çinli turist, İtalya'nın teyit edilen ilk vakaları olarak kayıtlara geçti. Aynı gün İtalya, Çin ile tüm uçuşları durdurdu.

Şubat ayı başında virüsün ortaya çıktığı Vuhan'dan tahliye edilen bir İtalyan'ın test sonuçları pozitif çıktı. Ancak Şubat'ın son haftasında virüsün Lombardia'da büyük bir hızla yayılmaya başladığı görüldü ve bu tarihten sonra da büyük bir hızla artmaya başladı.

WHO'nun günlük raporlarında, ilk sıçramanın 23 Şubat'ta olduğu belirtilirken, bu tarihte 9 olan vaka sayısı 76'ya yükseldi ve bu vakalar yurtdışı bağlantılı kişilerde değil, ülke içinde yaşayanların birbirlerine bulaştırdığı vakalar olarak kayıtlara geçti.

İtalya'da günlük vaka artış sayısı

* 21 Şubat-3 Nisan arası

Kaynak: DSÖ ve İtalya Sağlık Bakanlığı

Günlük vaka artış oranı yavaşladı

Uzmanlar, İtalya'da alınan sıkı karantina önlemlerinin etkilerinin az da olsa görülmeye başlandığını belirtiyor. İtalya'da günlük bazda vaka artış oranının yüzde 8'e gerilediği belirtiliyor.

İki hafta önce artış oranı yüzde 20 düzeyindeydi. Bununla birlikte uzmanlar, karantina düzenlemelerinin gevşetilmesi için henüz erken olduğunu ve esas meselenin salgının boyutlarının tespitinde yaşandığını belirtiyor.

Hükümet yetkilileri ve uzmanlar, yaygın şekilde test yapılamaması nedeniyle gerçek vaka sayısının resmi rakamların çok üzerinde olabileceğini söylüyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al