İtalya'da koronavirüs vaka sayısı kaç, can kaybı ne kadar?

Çin'de Aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün görüldüğü vaka sayısı toplamda 900 bini, can kaybı da 50 bini aşarken, İtalya en fazla ölümün yaşandığı ülke olmayı sürdürüyor.

İtalya'da koronavirüs vaka sayısı kaç, can kaybı ne kadar?

İtalya'da 3 Nisan itibarıyla 14 bin 681 kişi hayatını kaybetti. Johns Hopkins Üniversitesi'nin veritabanına göre, İtalya'yı 10 binden fazla can kaybıyla İspanya ve 5 bin 300 ölümle ABD takip ediyor.

İtalya, 119 bin 827 vaka sayısıyla dünyada ikinci sırada yer alıyor. İtalya'nın önünde 215 bini aşan vaka sayısıyla ABD geliyor. İspanya da 110 bin vaka ile üçüncü.

Covid-19 vakalarının Avrupa'da ilk hızlı yayılımının görüldüğü İtalya, üç haftadır ülke çapında karantina uyguluyor. Alınan önlemlerin ne ölçüde işe yaradığının anlaşılması için özellikle yeni ölüm ve yeni vaka sayılarındaki artış hızları yakından takip ediliyor.

Toplam vaka sayısındaki artış son günlerde yavaşladı. Son 24 saatteki yeni vaka artışı yüzde 3.9 oldu. Bu oran dün yüzde 4.2, bir hafta önce yüzde 7.4, iki hafta önce ise yüzde 14.6 seviyesindeydi.

İtalya Sağlık Yüksek Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro, karantina tedbirlerinin işe yaradığını, salgın eğrisinde "plato" aşamasına gelindiğini söyledi. Brusaferro, "Plato aşamasına gelmek demek, zirveye (peak) ulaştığımızı gösterir ama zirve bir nokta değil bir düzlük şeklinde. Şimdi inişe geçmesini beklemeliyiz" dedi.

İtalya'da günlük can kaybı artışı

* 21 Şubat-3 Nisan arası

Kaynak: DSÖ ve İtalya Sağlık Bakanlığı

İlk vaka 31 Ocak'ta, sıçrama 23 Şubat'ta

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, İtalya'da ilk koronavirüs vakası 31 Ocak'ta tespit edildi.

Roma'yı ziyaret eden iki Çinli turist, İtalya'nın teyit edilen ilk vakaları olarak kayıtlara geçti. Aynı gün İtalya, Çin ile tüm uçuşları durdurdu.

Şubat ayı başında virüsün ortaya çıktığı Vuhan'dan tahliye edilen bir İtalyan'ın test sonuçları pozitif çıktı. Ancak Şubat'ın son haftasında virüsün Lombardia'da büyük bir hızla yayılmaya başladığı görüldü ve bu tarihten sonra da büyük bir hızla artmaya başladı.

WHO'nun günlük raporlarında, ilk sıçramanın 23 Şubat'ta olduğu belirtilirken, bu tarihte 9 olan vaka sayısı 76'ya yükseldi ve bu vakalar yurtdışı bağlantılı kişilerde değil, ülke içinde yaşayanların birbirlerine bulaştırdığı vakalar olarak kayıtlara geçti.

İtalya'da günlük vaka artış sayısı

* 21 Şubat-3 Nisan arası

Kaynak: DSÖ ve İtalya Sağlık Bakanlığı

Günlük vaka artış oranı yavaşladı

Uzmanlar, İtalya'da alınan sıkı karantina önlemlerinin etkilerinin az da olsa görülmeye başlandığını belirtiyor. İtalya'da günlük bazda vaka artış oranının yüzde 8'e gerilediği belirtiliyor.

İki hafta önce artış oranı yüzde 20 düzeyindeydi. Bununla birlikte uzmanlar, karantina düzenlemelerinin gevşetilmesi için henüz erken olduğunu ve esas meselenin salgının boyutlarının tespitinde yaşandığını belirtiyor.

Hükümet yetkilileri ve uzmanlar, yaygın şekilde test yapılamaması nedeniyle gerçek vaka sayısının resmi rakamların çok üzerinde olabileceğini söylüyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Koronavirüs COVİD 19 (coronavirüs) hangi yüzeylerde kaç saat canlı kalır? Virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunup ağzınıza, burnunuza veya
  • Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, kişinin vücudun
  • 65 yaş ve üzeri bireyler zatürre ve grip aşısı olmalı. Kış ayları yaklaştıkça özellikle riskli gruptaki hastaların zatürre ve grip aşısı olmaları öner
  • Delta ve Delta Plus varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının azaltılmasında yine en güçlü olan silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur,
  • Sahte aşı ve sahte PCR testleri, önlem alınmazsa pandemiyi uzatabilir. Aşı karşıtlarının aşı yaptırmamak için rüşvet vererek HES kodlarına aşı yapılm
  • Covid-19 pandemisiyle beraber sıkça duyulan entübasyon işlemi, bu alanda eğitim almış uzmanlar tarafından yapılıyor. Entübasyonla hastaya güvenli ve u
  • Randevu Al