Deprem Travma Psikolojisi

'İstismar' tartışmalı yasalaştı

Meclis’te önceki gece yasalaşan yargı paketiyle çocuğa yönelik cinsel istismar ile uyuşturucu ve nitelikli hırsızlık suçlarının cezaları arttırıldı. Yasayla getirilen yenilikler şöyle:

'İstismar' tartışmalı yasalaştı

Meclis’te önceki gece yasalaşan yargı paketiyle çocuğa yönelik cinsel istismar ile uyuşturucu ve nitelikli hırsızlık suçlarının cezaları arttırıldı. Yasayla getirilen yenilikler şöyle:

istismarİSTİMARA 15 YIL HAPİS

Çocuğu cinsel yönden istismar edene 8’den 15 yıla kadar hapis verilecek. İstismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde ceza 4-8 yıl arasında olacak. Cebir, tehdit ve hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan şikâyet üzerine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Vücut dokunulmazlığını ihlal edenlere de şikâyet üzerine 5-10 yıl hapis getirilirken, sarkıntılık düzeyinde ceza 2-5 yıl arasında olacak.

EŞE ŞİKÂYETE BAĞLI

Suçun eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlı olacak. Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilecek. Suçun mağdur ile arasında evlenme yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Yasayla mağdurdan istenen ruh sağlığı raporu da kalktı.

SARKINTILIĞIN TANIMI YOK

MECLİS’TE kabul edilen yeni yargı paketi, kadın derneklerini memnun etmedi. Ruh sağlığının delil olmaktan çıkarılmasının, kadınların delil bulması konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olacağını belirten dernek ve vakıf yöneticileri, sarkıntılık tanımının yapılmamış olmasının da hukuki boşluk yaratacağını savundular. Kadın Dayanışma Vakfı Başkanı Candan Dumrul, Hürriyet’e şunları söyledi:

RUH SAĞLIĞI EN AZINDAN DELİLDİ

“Cinsel saldırının alt limitinin 5 yıla çıkarıldığı durumda, yargıçlar çok kesin delil olmadan ceza vermeyeceklerdir. Delil bulmak da güç olduğu için pek çok fail cezasız kalacak. Biz aslında ‘Ruh sağlığı raporu için mağdurlar adli tıbba gitmesin’ derken, ruh sağlığı değerlendirmeleri üniversite hastanelerinde daha bilimsel yapılsın istiyorduk. Cinsel saldırı suçuna ‘sarkıntılık düzeyinde kalan’ diye bir şey getirdiler. Bu davranışın ne olduğu çok muğlak. o nedenle de hukuki boşluk var.” HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
 • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
 • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
 • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
 • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
 • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
 • Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği


  Online Randevu Talebi

  Randevu Al