İşten çıkarılanlar psikolojinizi bozmayın!

İşten çıkarılmanın psikolojisiyle başa çıkabilmenin 5 yolu…

İşten çıkarılanlar psikolojinizi bozmayın!

İşten çıkarılmak dünyanın sonu değil ancak insanın psikolojisi üzerinde derin bir darbeye ve kaygıya neden olabiliyor. Hayatta başımıza bir şekilde gelebilecek bu durumdan çok fazla darbe almadan kurtulmak için ise kendimize çok yüklenmememiz gerekiyor. Bu süreci en sağlıklı şekilde atlamak için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

HER ŞEYİ YAKIP YIKMAYIN

İşten çıkarıldığınızı ilk öğrendiğiniz anda, eğer bu beklemediğiniz bir ayrılıksa ister istemez karşı tarafa göstermeseniz de bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu hayal kırıklığının karşılığı olarak fazla duygusal ya da fazla agresif bir tavır sergileyebilirsiniz. Bu iki duygu da hem kendiniz hem de karşı taraf için pek doğru olmayabilir. Elinizden geldiğince sakin kalmaya ve ilişkilerinizi yakıp yıkmamaya gayret göstererek ayrılın. Karşı tarafı haksız bulsanız bile bu hakkı kurallara uyarak arayacağınızı sakince belirtin ve kendinizi yıpratmayın.

BU DURUMU AİLENİZLE PAYLAŞIN

Bu gibi durumlarda insanlar suçu kendilerinde aradıklarından ve bunu bir başarısızlık olarak düşündüklerinden bu haberi en yakınlarından bile saklama yoluna gidebilirler. Ancak bu zaten üstesinden gelinmesi zor psikolojiyi iyice zorlu kılar. Bunu kendinize de bu durumda size destek olabilecek yakınlarınıza da yapmayın. Paylaşın ki hem siz hafifleyin hem de çözüm konusunda yanınızda olacak insanlardan uzak kalmayın.

KARİYERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Bu gibi işten çıkarılma süreçleri kariyerinize göz atmak için bulunmaz zamanlardır. Belki de işinizi zaten sevmiyordunuz ama bir türlü de istediğiniz şeyi yapacak cesaretiniz yoktu. İşte bu dönem kariyerinizi gözden geçirebilir hatta hep yapmak istediğiniz iş için yeni arayışlara girebilirsiniz. Krizi fırsata çevirmek için iyi bir zamanlama olabilir.

HAYATA KÜSMEYİN

Biliyoruz, bu durum sizi hiç beklemediğiniz bir anda yakaladı ve planlarınızı altı üst etti. Ancak her inişin bir çıkışı vardır. Moralinizi bozmayın ve sağlığınızı da zorlamayın. Yeni fırsatları görmek için kendinize bir mola almışsınız gibi düşünün. Hemen iş aramaya girişmeyin ve önce geleceğinizi planlayın. Panikle hareket ederseniz yanlış kararlar alabilirsiniz.

SEYAHATE ÇIKIN

Eğer yapabiliyorsanız bulunduğunuz ortamdan biraz uzaklaşmak size iyi gelecektir. Sabah kalktığınızda artık yapacak bir işiniz olmadığından bu düşünce size kendinizi kötü hissettirebilir. Ancak seyahate çıkarsanız hem dinlenir hem de düşüncelerinizi daha iyi toparlarsınız.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatınızda en çok neyi erteliyorsunuz? En çok neyi erteliyoruz? Hayatınızdan neler eksiliyor? Nasıl karar vermeli ve nasıl adım atmalı?
  • Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uz
  • Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizliklerin tüm dünyada ruh sağlığını bozduğuna dikkat çeken Psikiyatrist P
  • Psikiyatrik hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Yandaş hastalık ağrının şiddetini etkiliyor.
  • Beklenmeyen bir anda ortaya çıkan ya da yaşanan kazalar, yakın kayıpları, deprem ve sel gibi doğal afetler, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna yol açabi
  • Antidepresanı bırakınca neler oluyor? Mutsuz olan kişiler, sıkça antidepresana başvuruyor. Peki, antidepresanların kişiyi bağımlılığa sürüklediğini bi
  • Randevu Al