İstemediğiniz düşünceleriniz okunsa ne yapardınız?

İstemediğiniz düşünceleriniz okunsa ne yapardınız? Düşündüğünüzde kendinizi fazlasıyla rahatsız hissettiğiniz bu düşüncelerinizi, başkalarının da okuyabildiğini bir düşünün.

İstemediğiniz düşünceleriniz okunsa ne yapardınız?

Koltuğunuzda uzanmış televizyon seyrediyorsunuz ve birden aklınıza düşündüğünüzde size rahatsızlık hissi veren bir senaryo geliyor. İstenmeyen, sakıncalı ve değerlerinizle tamamen uyumsuz bu düşünceler aklınıza geldiği için kendinize kızıyorsunuz ancak düşüncelerinize engel olamıyor, hayallerinizi daha da ileri boyutlara taşıyorsunuz. Yeter!

Peki aklınıza gelen bu düşüncelerin sorumlusu siz misiniz?

Bir de şu açıdan bakalım. Düşündüğünüzde kendinizi fazlasıyla rahatsız hissettiğiniz bu düşüncelerinizi, başkalarının da okuyabildiğini bir düşünün. Daha da ileri gidelim ve bunları herkesin okuyabileceği şekilde; örneğin tweet attığınızı düşünün. Muhtemelen düşündüğünüz bu şeylerden sorumlu tutulacak ve hızlı bir şekilde cezalandırılacaksınız. İnsanlar, sizin bu toplum içerisinde bulunmamanız gerektiğini dile getirecek ve aynı zamanda da pek çok insan böyle düşüncelere sahip olmaktan bahsetmemeleri gerektiğini öğrenecek.

Peki ya böyle düşüncelere sahip olmak normal karşılansaydı? Muhtemelen insani değerlerden söz edemiyor olurduk. Bu durum yalnızca saçma olmaz, aynı zamanda da sağlığımız üzerinde de ciddi etkiler oluşturabilirdi.

Kabul edilemez düşünceler oldukça yaygın

Dünya’nın neresinde sorarsanız sorun, insanların %90’ından fazlasının davetsiz gelen bu düşünceler deneyimine sahip olduğu cevabını alırsınız. 2014 yılı Temmuz ayında Journal of Obsessive-Compulsive and Related Disorders‘da yayımlanan bir araştırma, bu tip düşüncelerin çoğunlukla, ocağı açık unuttuğunuz ya da kapıyı kilitleyip kilitlemediğiniz şüphelerini içeren düşünelerle aynı temaları paylaştığını gösteriyor.

Fakat istenmeyen bazı düşünceler, kişinin kendi değerleriyle de çatışma gösteren bir içeriğe sahiptir. 1978 yılında Behavior Research and Therapy‘de yayımlanan bir araştırmada, insanların istenmeyen düşüncelere dair; seks esnasında arzu edilmeyen şiddet davranışları, bir çocuğu otobüsten aşağıya itmek ya da gelen bir trenin önüne atlamak gibi düşünceleri belirttikleri görüldü. Bu tür düşünceleri olan birçok kişi bu istenmeyen ziyaretçileri kolayca beyninden çıkarabilir.

Akla Gelen İstenmeyen Düşüncelerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Sonradan yapılan araştırmalarda da istenmeyen düşüncelerdeki ortak yanın seks ve şiddet olduğu görüldü. Örneğin, 1993 yılında Research and Therapy‘de yayımlanan bir araştırmada, istenmeyen düşünce deneyimlerini; insanların %60’ının şoför koltuğunda oldukları bir arabayı şarampole yuvarlamak, %46’sının aile üyelerini yaralamak ve %26’sının ise bir yabancıyı öldürmek şeklinde ifade ettikleri görüldü. Öte yandan 1998 yılında Journal of Sex Research‘de yayımlanan bir araştırmada ise; istenmeyen düşünce deneyimlerini, erkek ve kadınların %6’sı hayvanlarla ya da çeşitli nesnelerle cinsel etkileşime girmek şeklinde belirtirken; erkeklerin %19’u ve kadınların %7’si pedofil davranışları; erkeklerin %38’i ve kadınların %22’si ise bir başka yetişkini kendileriyle seks yapmaya zorlamak şeklinde belirttiği görüldü.

Eğer ki; kişi, bu tarz düşünceleri iğrenç bulmaz, bu düşüncelerinden kaçmaya, onları bastırmaya ya da bu düşünceleri tetikleyen durumlardan kaçınmaya çalışmaz ve onları düşünmekte bir sakınca görmezse; işte tam burada endişelenmek gerekiyor. Çünkü çocuklar hakkında böylesi iğrenç cinsel düşüncelerden rahatsızlık duymayan birisi, potansiyel olarak bir cinsel saldırgandır.

BİLİMFİLİ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Bilim İnsanları İmplantlar ve Yapay Zeka ile İnsan Beyin Fonksiyonunu İyileştirdiğini açıkladı. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir a
  • Son günlerde dünya çapında ilgi gören ve en çok izlenen diziler arasında yer alan Squid Game isimli dizide beynin karar alma süreçlerine ilişkin öneml
  • Bilim adamlarından oluşan bir ekip, yeni bir lazer tekniği kullanarak, laboratuvarda yaşayan, işleyen fare beyin hücrelerini 3D olarak basmayı başardı
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Pandemide olumlu düşünmenin koruyucu etkisi var. Pandemi psikolojisi ile mücadelede bunlara dikkat!
  • Randevu Al