İSTEKSİZLİĞİN NEDENİ

İSTEKSİZLİĞİN NEDENİ

Hürriyet Aile

Psikolojik sorunlar, cinselliğe ait kötü tecrübeler ve vajinismus cinselliğinizi etkiler. İşte isteksizlik nedenleri.

 


Ağrılı cinsel ilişki (disparoni), birçok kadının ortak sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunu yaşayan kadınlarda, cinsel birliktelik sırasında yüzeysel olarak vajina girişi veya daha derin kasık bölgesinde ağrı, acı, batma veya yanma hissi oluşuyor.

Bu durumun sadece cinsel yaşamınızı değil ilişkinizi de kötü etkilememesi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu bazı önerilerde bulunuyor.

Cinsel birliktelik sırasında oluşan ağrı, penisin vajinaya giriş bölgesinde ise “Yüzeysel Disparoni” olarak değerlendirilir. “Derin Disparoni” ise penis vajinanın daha ilerisindeyken, daha çok kasık bölgesindeyken hissedilir. Bu hastalarda genital bölgede anatomik bozukluk veya enfeksiyonlar öncelikle araştırılmalıdır.

AĞRILI CİNSEL İLİŞKİNİN SEBEPLERİ

- Vajina veya dış genital bölge enfeksiyonları, Bartholin absesi, genital uçuk veya siğiller…
- Kızlık zarı veya vajina giriş bölümünde doğumsal anatomik darlıklar…
- Doğum sonrası veya vajinal yoldan geçirilen bir cerrahi operasyona ait dokuların kötü iyileşmesi…
- Vajinal kuruluk ve doku harabiyeti…
- Rahim sarkması veya vajina arka duvarının sarkması…
- Cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatife karşı gelişen alerjik reaksiyonlar…
- Endometriozis hastalığına veya pelvik bölgede daha önceden geçirilen operasyonlara bağlı gelişen yapışıklıklar…
- Vajina, dış genital bölge veya diğer pelvik organlara ait tümöral yapılar…
- Cinsel birlikteliğe tam hazır olmadan ilişkiye girmek.
- Anüs bölgesine ait kronikleşmiş hastalıklar: Anal fissür (makat kenarında oluşan çatlak), fistül, hemoroid, kronik inflamatuar barsak hastalıkları veya kabızlık…
- Psikolojik sorunlar, cinselliğe ait kötü tecrübeler, vajinismus…

TEDAVİSİ NASILDIR?


İlk cinsel birliktelikten itibaren ağrı hissedileceği gibi yıllar sonra da ağrılı cinsel ilişki oluşabilir. Ağrının esas nedeni muayene sırasında konur. Daha sonrasında altta yatan nedene yönelik uygun tedaviler, cerrahi, medikal veya cinsel terapiler uygulanabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı, kadında cinsel doyumda ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar ve zaman içinde cinsel isteksizlik gelişir. Bu durum giderek çiftler için büyük bir sorun olmaya başlar. Bu yüzden böyle bir probleminiz varsa en kısa zamanda tedavi için kolları sıvayın.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al