İstediğiniz şirkette staj yapmanın yolları

İyi bir işyerinde staj yapmak iş piyasasında öne geçmenizi sağlar. Peki istediğiniz yerde staj yapmanın yolu nereden geçiyor?

İstediğiniz şirkette staj yapmanın yolları

Accenture Strategy'nin ABD'de üniversite mezunları arasında yaptığı bir araştırmaya göre, staj yapan 2015 mezunlarının yüzde 43'ünün stajı istihdamla sonuçlanmış.

Burada üniversite öğrencilerinin yüzde 61'i eğitimlerinin belli bir noktasında staj ya da çıraklık yaptığını ifade ediyor.

Çalışmak istediğiniz şirkete girip staj yapmanın oraya yerleşmek için önemli bir adım olduğu, kendi alanlarındaki bir gerçek iş ortamında çalışma tecrübesi olanları işverenlerin daha fazla tercih ettiği belirtiliyor.

Fakat ister ücretli ister bedava olsun staj yapacak yer bulmak oldukça rekabet gerektiriyor.

SADECE TANIDIK YETMEZ

Küçük bir azınlık aile bağları sayesinde popüler bir işletmede staj yapma olanağı bulsa da büyük çoğunluğun bunun için uğraşması gerekiyor. Burada, yapacağınız stajdan ne tür bir tecrübe edinmeyi beklediğinizi bilmek ve ona göre hedefler belirlemek büyük önem taşıyor.

İş arama ve insan kaynakları alanındaki teknoloji firmalarına halkla ilişkiler konusunda danışmanlık yapan Washington merkezli Come Recommended şirketinin kurucusu Heather Huhman, "İyi bir yerde staj yapmanın sırrı, stajdan ne beklediğinizi bilmek ve doğru fırsatı aramakla ilgilidir" diyor.

Huhman'ın ilk tavsiyesi ihtiyaçların belirlenmesi. "Stajdan edineceğiniz tecrübeyi ve sizin neler sunabileceğinizi düşünün… Sizin becerilerinize ve kişiliğinize uygun fırsatların neler olabileceğine karar verin" diyor.

Ayrıca ilgi alanlarınızın hangi sektörlerle ilişkili olabileceğini düşünün. Üniversitedeki dersler ve aktivitelerden hangilerine daha fazla ilgi duyduğunuzu gözden geçirin.

New York merkezli kariyer danışmanı Allison Cheston ise sizi belli bir alana çeken bir ilgi alanını tespit etmeye çalışmanın ve bunu yaparken mümkün olduğunca spesifik olmanın önemine dikkat çekiyor. Mümkünse bu alanlarda çalışan insanlarla kontak kurarak iş hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

Bir sonraki adım işverenlerin belirlenmesidir. "Gerçekten çalışmak istediğiniz işyerleri üzerinde durun ve onlar hakkında araştırma yapın. Böylece şirket içinde iyi ilişkiler kurarak mükemmel bir başvuru hazırlayabilirsiniz" diyor Huhman.

ÇEVRE EDİNİN

Meslek sahibi profesyonelleri bir araya getiren LinkedIn ve Xing gibi sitelerden yararlanarak bir şeyler öğrenmek istediğiniz insanlarla irtibata geçin, Twitter sohbetlerine katılın. Ama sadece buralarda bir hesap açıp oturmak yetmez. "Gruplara katılın ve eski işverenlerden tavsiyelerde bulunmalarını isteyin. Sizin ve ailenizin tanıdığı herkesle irtibata geçin" diyor Cheston. Hatta birinin sizi yönlendirmesine gerek olmadan, tanımadığınız insanlarla doğrudan irtibat sağlayacak ücretli hesaplara bile başvurabilirsiniz.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Kendinizi mutlu edebilmeniz için bir köpek almanızı ya da uzak bir yerlere tatile gitmenizi önerebilirdik…
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Randevu Al