Deprem Travma Psikolojisi

İŞTE YALNIZLIĞIN NEDENİ

İŞTE YALNIZLIĞIN NEDENİ

Medical News Today - NP GRUP

Uzmanlara göre olumsuz düşünceleri yok ederek yalnızlık duygusunu bertaraf etmek mümkün. Nasıl mı?

 


Araştırmacılar kalp hastalığı ve diğer sağlık problemleri açısından risk taşıdığı bilinen yalnızlık fenomeninin iç yüzünü araştırdılar. Yapılan analizde olumsuz düşüncelerin bireyi yalıtıp yanlızlaştırdığı ortaya çıktı.

Başkaları hakkında geliştirilen çarpık algı ve düşünceler yabancılaşmaya ve yalnızlığa zemin hazırlıyor. Araştırma sonuçlarının daha etkili tedavilere kapı aralaması bekleniyor.... 

Yakın zamanda araştırmacılar yalnızlığın kan basıncı, uyku kalitesi, demans ve diğer sağlık ölçütleri üzerindeki olumsuz etkiler bıraktığını ispatladılar. Bu etkiler yalnızlığın obezite veya sigara alışkanlığı gibi, sağlık açısından risk faktörü oluşturduğunu düşündürdü.

Şikogo üniversitesinden profesör John Cacioppo'ya göre insanlar giderek daha fazla izole yaşantılar içerisine hapsoluyor, bu da çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.

Cacioppo ve ekibinin gerçekleştirdiği kantitatif gözden geçirmede, sosyal etkileşimde sosyal beceri ve fırsatlardan çok, sosyal bilişin ön planda olduğu, müdahale stratejilerinde öncelikle kişinin kendisi ve başkaları hakkında geliştirdiği düşüncelerin hedeflenmesi gerektiği ortaya çıktı.

Çalışmanın öncü yazarı Christopher Masi'ye göre yalnızlığın daha çok bilişsel bir mesele olduğu giderek daha fazla açığa çıkmış durumda ve bu konuda değişiklik yapmak mümkün..

Kişinin benlik saygısı ve başkaları tarafından nasıl algılandığına ilişkin negatif düşünce döngüsünü kırmada ve yalnızlık duygusunun bertaraf etmede en fazla bilişsel davranış terapisinin etkili olduğu görüldü.

Cacioppo'ya göre en etkili stratejiler insanlara başkalarıyla etkileşim kurma imkanı, sosyal destek sağlama veya sosyal beceriler öğretmek değil, asıl bilişsel-davranış planında değişim yaratmak gerekiyor. Giderek yalnızlaşan günümüz insanını toplumsal etkileşim boyutunda geliştirdiği, algı, düşünce ve davranış ekseninde ele almak gerekiyor. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al