İşte mutlu olmanın yolları! Birini seçin mutlu olun!

Kişinin; düşünce yapısını değiştirerek, kişiler arası ilişkileri geliştirerek, farkındalık düzeyini arttırarak ve egzersiz yaparak daha mutlu olabileceği açıklandı.

İşte mutlu olmanın yolları! Birini seçin mutlu olun!

Üsküdar Üniversitesi Doç. Dr. Tayfun Doğan Birleşmiş Milletlerin 2015 yılında yaptığı Dünya Mutluluk Raporu ile ilgili sunumunda 157 ülkede uygulanan mutluluk anketine dikkat çekti.

Doç. Dr. Tayfun Doğan mutluluğun hayatı keyif alarak anlamlı bir şekilde yaşamak olarak tarif ederken kişinin; düşünce yapısını değiştirerek, kişiler arası ilişkileri geliştirerek, farkındalık düzeyini arttırarak ve egzersiz yaparak daha mutlu olabileceğini vurguladı.     

 Her ülkede 2000-3000 kişiye uygulanan anket sonucunda Türkiye 78. sırada. Dünya mutluluk oranı ortalamada 10 üzerinden 5.4 ile Türkiye 5.3 seviyesinde. Yüz yüze ve telefon yolu ile yapılan anketlerde; milli gelir, yardımlaşma, sosyal destek kriterleri ön plana çıkıyor. Anketin uygulandığı 157 ülke arasında en mutlu ülke Danimarka, İsviçre başta olmak üzere İskandinav ülkeleri oldu. En mutsuz ülkeler ise iç savaşın yaşandığı Ortadoğu ve Afrika ülkeleri oldu. Yunanistan, İtalya ve İspanya ise mutluluk seviyesinde 2014’e oranla güç kaybeden ülkeler arasında yer aldı.

Farklı disiplinlerin serbest kürsü anlayışı ile uzmanlık alanlarını paylaştıkları konferansın ikinci bölümünde konu ergoterapiydi. Altunizade Polikliniğinde yer alan ergoterapi merkezinde görev alan Öğr. Gör. Shahram Mohseni de 0-14 yaş grubu çocuklardaki ergoterapi uygulamalarından bahsetti. Nörolojik ortopedi, romatoloji, çocuk hastalıkları, psikiyatri konusundaki ergoterapi süreçlerine değinen Mohseni, hastalara farklı disiplinlerin ortak yaklaşımı ile uygulanan tedavi sürecinde ergoterapinin Dünya’da çok yaygın bir disiplin olduğuna değindi.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Randevu Al