İşte dünyanın en yaşanabilir şehri

Bu yıl 'Küresel Yaşanabilirlik ve Yaşam Kalitesi Raporu'nda "dünyanın en yaşanılır şehri" seçilen Viyana'da vatandaşlar, düşük fiyatlarla ev kiralama imkanı buluyor.

İşte dünyanın en yaşanabilir şehri

"Dünyanın en yaşanılır şehirleri" arasında yer alan Viyana'da vatandaşlar, belediyenin sosyal toplu konut projeleri sayesinde, uygun fiyatlara kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürüyor.

Bu yıl Küresel Yaşanabilirlik ve Yaşam Kalitesi Raporu'na göre, "dünyanın en yaşanılır şehri" seçilen Viyana'da belediye tarafından hayata geçirilen projeler, kent sakinlerinin hayatını kolaylaştırıyor.

36 SAATTE VİYANA

Viyana Belediyesi'nin 1920'de başladığı ve günümüze kadar devam eden toplu konut projeleri kapsamında bugüne kadar 220 bin ev yapıldı.

Viyana Belediyesine bağlı Wiener Wohner adlı birimin yönetimindeki belediye konutları, Konut Bakanlığı tarafından kiralanıyor ve vatandaşlara uygun fiyata kiraya veriliyor.

VATANDAŞLIK ŞARTI ARANMIYOR

Wiener Wohner'da yönetici olan yüksek mühendis Christian Rück yaptığı açıklamada, belediye evlerini çok uygun fiyatlarla Viyanalılara kiraya verdiklerini söyledi.

Rück, konutları kiraya verdikleri kişilerde Avusturya vatandaşlığı şartı aramadıklarını, kişinin Viyana'da son 2 yıldır yasal şekilde oturmasının ve belirli bir geliri olmasının yeterli olduğunu belirtti.

"KİRA BEDELİ DÜŞÜK"

Margareten Gürtel bölgesinde 95 yıl önce başlatılan ve dar gelirli vatandaşlar tarafından büyük rağbet gören toplu konut projesinin günümüze kadar sürekli büyüdüğünü aktaran Rück, şöyle konuştu:

"Evler sadece kiralanıyor ve kira bedelleri metrekareye göre değişiyor. Viyana'nın her bölgesinde bu evlerden bulunuyor. Evlerin büyüklüğü 45 metrekareden başlıyor ve yaşayacak olan kişi sayısına göre metrekaresi de artıyor. Kira bedeli de ortalama kiralardan çok daha düşük. Viyana'nın 3'te biri belediye evlerinde oturuyor. Engelliler için de evler var. Yürüme güçlüğü olanlar için belediye evleri daha oturulur hale getirildi. Engelliler için gereken her şey yapıldı" ifadelerini kullandı.

"VİYANA AVRUPA'NIN KALBİ OLACAK"

Viyana Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Erich Hechtner da, 19. yüzyılın başlarında hayata geçirilen ve bugüne kadar gelişerek sürdürülen toplu konut projesinin önemini vurguladı.

Viyanalıların ucuza oturdukları bu konutların emsallerinin çok daha pahallıya kiralandığını belirten Hechtner, "Viyana, geçmişten günümüze belediyecilik anlamında büyük imkanlara sahip. Viyana Belediyesinin sosyal projeleri, vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor" diye konuştu.

Özellikle Merkez Tren İstasyonu'nun bulunduğu bölgeyi tamamen yenilediklerini dile getiren Hechtner, şöyle konuştu:

"Bu projeyle dünyanın birçok yerinden gelen trenler Viyana'dan geçecek. Bu bölge, Avrupa trenlerinin kalbi olacak. Geçtiğimiz yıl bu bölge tren işletmeciliğine açıldı ancak bizim de bazı sorunlarımız var. Viyana'da, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan birçok yer var. Yenileme yapmak istiyoruz ama elimiz kolumuz bağlanıyor. Yenileme yapmak için uygun bir formül bulmaya çalışıyoruz. Viyana şehrini geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz."

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al