İŞTE BAŞARININ YOLU

İŞTE BAŞARININ YOLU

A.A

İş hayatında başarılı olmanın yolu nedir? İnsanların üzerinde en iyi etki bırakan yöntem hangisi? İşte cevabı...

 


İnsanların üzerinde en iyi etki  bırakan ve en iyi iletişim aracı olarak bilinen imajı iyi kullananların iş  bulmada, işe girmede ve iş hayatında yükselmede daha başarılı olacağı  bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama Bölümü  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Sezgin,  kişinin çevresine ve insanlar üzerinde bıraktığı etkinin imaj olarak  değerlendirildiğini söyledi.

İş başvuruları ve iş hayatında yükselmede oldukça önemli olan imajın iyi  bir iletişim aracı olduğuna dikkati çeken Sezgin, yeteneklerin bir parçası olan  imajı iyi yönetenlerin 'kişi pazarlaması' sayesinde iş bulmada, işe girmede ve  yükselmede daha başarılı olabileceğini dile getirdi.

Kamusal ve sosyal yaşamda bir insanın; nezaketi, davranışları, bilgisi,  konuşması, görgüsü, yemesi, içmesi ve kıyafeti gibi unsurların hepsinin birbirini  tamamlaması gerektiğini vurgulayan Sezgin, “Araştırmalara göre, insanlar kişiler  hakkında karar vermeye, karşılaştığı ilk otuz saniye içinde başlar. Bu yüzden  imaj oldukça önemlidir. İlk saniyelerde bırakılan izlenime dikkat edilmelidir”  dedi.
        
DİKKAT ÇEKMEK VE İLK GÖRÜŞMEDE BAŞARILI OLMAK İÇİN

        
Kişisel imajın gülümseme, göz teması, sıkı tokalaşma, kişinin ismini  kullanma gibi etkili iletişimle başladığını, kıyafet, beden dili, iletişim,  görgü, nezaket kuralları restoran, yemek adabı, telefon konuşmaları, iş yeri  adabı, renkler ve kıyafetlerle sürdürüldüğünü anlatan Sezgin, şunları kaydetti:

“Özellikle kamusal ve sosyal alanda dikkat çekmek için etki ve kariyer  pazarlamasının kurallarını iyi bilmek ve kullanmak gerekmektedir. İmajı  oluşturmada gülümseyerek iletişime başlanmalı, bakışların yönü iyi kullanılmalı  (Ne çok dik bakış ne de mahrem bakış kullanmak), ses tonu iyi ayarlanmalı, giyim  tarzı, saç, tırnak ve vücut temizliğine dikkat edilmeli, nefes kokuları ve kötü  kokulardan arınılmalı, anlatımın sade akıcı ve anlaşılır olmasına dikkat edilmesi  gerekir.”

İmajı tamamlayan unsurlardan birisinin de aksesuarlar olduğunu belirten  Sezgin, erkeklerdeki üç önemli aksesuarın ayakkabı, saat ve kemer, bayanlarda ise  ayakkabı, çanta ve yüzük olduğunu bildirdi.

Sezgin, ilk karşılaşmada insanların genelde birbirlerinin yüzüne  baktıklarını, insanlarla iletişimde benzerlikleri ön plana çıkartarak ve  farklılıklarını hoşgörüyle karşılayarak, eleştiri ve suçlama yöneltmeden iyi bir  izlenim bırakmanın imajda önem taşıdığını sözlerine ekledi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al