Deprem Travma Psikolojisi

İŞTE BAŞARININ YOLU

İŞTE BAŞARININ YOLU

A.A

İş hayatında başarılı olmanın yolu nedir? İnsanların üzerinde en iyi etki bırakan yöntem hangisi? İşte cevabı...

 


İnsanların üzerinde en iyi etki  bırakan ve en iyi iletişim aracı olarak bilinen imajı iyi kullananların iş  bulmada, işe girmede ve iş hayatında yükselmede daha başarılı olacağı  bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama Bölümü  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Sezgin,  kişinin çevresine ve insanlar üzerinde bıraktığı etkinin imaj olarak  değerlendirildiğini söyledi.

İş başvuruları ve iş hayatında yükselmede oldukça önemli olan imajın iyi  bir iletişim aracı olduğuna dikkati çeken Sezgin, yeteneklerin bir parçası olan  imajı iyi yönetenlerin 'kişi pazarlaması' sayesinde iş bulmada, işe girmede ve  yükselmede daha başarılı olabileceğini dile getirdi.

Kamusal ve sosyal yaşamda bir insanın; nezaketi, davranışları, bilgisi,  konuşması, görgüsü, yemesi, içmesi ve kıyafeti gibi unsurların hepsinin birbirini  tamamlaması gerektiğini vurgulayan Sezgin, “Araştırmalara göre, insanlar kişiler  hakkında karar vermeye, karşılaştığı ilk otuz saniye içinde başlar. Bu yüzden  imaj oldukça önemlidir. İlk saniyelerde bırakılan izlenime dikkat edilmelidir”  dedi.
        
DİKKAT ÇEKMEK VE İLK GÖRÜŞMEDE BAŞARILI OLMAK İÇİN

        
Kişisel imajın gülümseme, göz teması, sıkı tokalaşma, kişinin ismini  kullanma gibi etkili iletişimle başladığını, kıyafet, beden dili, iletişim,  görgü, nezaket kuralları restoran, yemek adabı, telefon konuşmaları, iş yeri  adabı, renkler ve kıyafetlerle sürdürüldüğünü anlatan Sezgin, şunları kaydetti:

“Özellikle kamusal ve sosyal alanda dikkat çekmek için etki ve kariyer  pazarlamasının kurallarını iyi bilmek ve kullanmak gerekmektedir. İmajı  oluşturmada gülümseyerek iletişime başlanmalı, bakışların yönü iyi kullanılmalı  (Ne çok dik bakış ne de mahrem bakış kullanmak), ses tonu iyi ayarlanmalı, giyim  tarzı, saç, tırnak ve vücut temizliğine dikkat edilmeli, nefes kokuları ve kötü  kokulardan arınılmalı, anlatımın sade akıcı ve anlaşılır olmasına dikkat edilmesi  gerekir.”

İmajı tamamlayan unsurlardan birisinin de aksesuarlar olduğunu belirten  Sezgin, erkeklerdeki üç önemli aksesuarın ayakkabı, saat ve kemer, bayanlarda ise  ayakkabı, çanta ve yüzük olduğunu bildirdi.

Sezgin, ilk karşılaşmada insanların genelde birbirlerinin yüzüne  baktıklarını, insanlarla iletişimde benzerlikleri ön plana çıkartarak ve  farklılıklarını hoşgörüyle karşılayarak, eleştiri ve suçlama yöneltmeden iyi bir  izlenim bırakmanın imajda önem taşıdığını sözlerine ekledi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al