İŞSİZLİK İLİŞKİLERİ BOZUYOR

İŞSİZLİK İLİŞKİLERİ BOZUYOR

DHA

İşsiz veya güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin yaşadıkları sorunlar, sosyal ilişkilerini ve ruh sağlıklarını bozuyor.

Çukurova Üniversitesi  Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Adnan Gümüş, işsiz veya güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin yaşadıkları  sorunların, "sosyal ilişkilerinde ve ruh sağlıklarında dağılmalara neden  olduğunu" söyledi.

Prof. Dr. Gümüş, araştırma görevlisi  İhsan Çetin'in koordinasyonunda öğrencilerinin 2007-2008 yıllarında 284 eğitim  fakültesi mezunu ile yaptığı araştırmanın, işsizliğin sosyal ilişkiler üzerindeki  etkisi ortaya koyduğunu söyledi.

Araştırmaya katılanlardan 39'unun kadrolu, 15'inin sözleşmeli öğretmen  olarak görev yaptığını belirten Prof. Dr. Gümüş, 70'inin dershanede, 8'inin  kolejde, 29'unun ücretli, 18'inin özel serbest, 16'sının bir dönem kamuda ve  8'inin dershane, 8'inin başka mesleklerde çalıştığını, 45'inin işsiz olduğunu,  28'inin ise artık umudu kalmadığı için "iş aramadığını" beyan ettiğini  kaydetti.

Prof. Dr. Gümüş, işsiz öğretmenlerin yüzde 39,5'nun babayla yüzde  43,1'inin anneyle kavgalı ve olumsuz tartışma durumu yaşadığını bildirerek, "Bu  oranın iş aramayan öğretmenler arasında babayla yüzde 22,3, anneyle yüzde 22,2  seviyesinde olduğu ortaya çıktı" dedi.

Ücretli çalışan öğretmenlerin yüzde 26,9'unun babayla yüzde 29,6'sının  anneyle tartıştığını ifade eden Prof. Dr. Gümüş, "Bu oran, özel serbest  öğretmenler arasında babayla yüzde 31,2, anneyle yüzde 41,2, dershane  öğretmenlerinde babayla yüzde 27, anneyle yüzde 32,8, sözleşmeli öğretmenlerde  babayla yüzde 30,7, anneyle yüzde 23,1 civarında" diye konuştu.

"RUH SAĞLIKLARI BOZULUYOR"

Prof. Dr. Gümüş, araştırmanın, işsiz öğretmenlerde anne-babayla kavga  etme ve olumsuz tartışmalar yaşamasının diğerlerine göre daha fazla olduğunu  gözler önüne serdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"İşsiz veya güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin yaşadıkları  sorunlar giderek daha da artıyor. Bu zaman kullanımında sıkıntı yaşanmasının  yanında sosyal ilişkilerde ve ruh sağlıklarında dağılmalara neden oluyor.

İşsiz öğretmenler, özel yaşamlarını kurmakta büyük sıkıntıya düşüyorlar.  Ümit ve beklentileri azaldıkça, verimli olma ve iş yapma motifleri de düşüyor.  İşsiz kalmak, öğretmenlerin ruh sağlığını bozuyor, çevreleriyle iletişimlerini  olumsuz yönde etkiliyor.

İnsan olmanın en önemli boyutlarından birinin sosyallik olduğu  düşünülürse bu açıdan saygınlık görmemeleri özgüvenlerinin düşmesine yol açacak,  bu durum diğer toplumsal ilişkilere ve dayanışmalara da olumsuz şekilde  yansıyacaktır. Öğretmenlerin işsizliği sadece bu kesimin değil herkesin ortak  sorunudur."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al