Ispanak neden yararlı neden zararlı?

Ispanak neden yararlı neden zararlı? Ispanak miktarı önemli mi? Ispanağı nasıl tüketmeli?

Ispanak neden yararlı neden zararlı?

Temel Reis gibi soğukkanlı bir şekilde ıspanağı doğrudan bir konserveden yemek muhtemelen sizi ıspanaktan soğutabilir. Ancak hassas, yumuşak ıspanak yaprakları doğru bir şekilde kullanıldığında salata içerisinde veya sote içinde muhteşem olur. Ispanak serin havalarda ve nemli topraklarda yetişen bir yapraktır. ABD'de yetişen ıspanağın çoğu, Teksas ve Kaliforniya'da yetişir ve yapral yaprak elle hasat edilir..

Ispanak Miktarı

Her gün iki bardak koyu yeşil yapraklı ıspanak yemenizi tavsiye ederim. Sadece 14 kalori olan bu iki bardak ıspanak günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 100'ünden fazlasını, kabaca günlük önerilen miktardaki folat ve C vitamini miktarının yüzde 30'unu ve bir sürü K vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Ispanaktaki K Vitamini, osteoklastları (kemikleri parçalayan hücreler) inhibe ederek ve osteokalsini (kemiklerdeki kalsiyumu stabilize eden bir protein) önleyerek kemiklerinizi güçlendirir.

Her küçük ıspanak yaprağı, klorofil ve karotenoidler beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi, görme ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren bileşenler içerir. Ispanak, birçok yönden harika olsa da, bazı organlar için yorucu olabilir örneğin böbreklerde taşa, gut hastasıysanız karaciğer için zor olabilir. Spesifik olarak, ıspanaktaki yüksek oksalat seviyesi idrarla atılması  zor olan kristallerin oluşumuna yol açabilir.

Ispanak Nasıl Tüketilmeli

Her zaman elinizin altında hem taze hem de dondurulmuş ıspanağa ihtiyacınız olduğunu savunuyorum. Taze ıspanağı yeşil meyve sularında, salatalarda ve sote edilmiş yemeklerde kullanabilirsiniz. Donmuş hali ise kişlerde, soslarda, çorba ve smoothie'lerde muhteşem olacaktır.

Ispanak taze taze yenilmesi en ideali olsa da iyi  ve güzel muhafaza ettiğiniz ıspanak tazeliğini bir hafta koruyabilir. Dondurulmuş ıspanak lavaboda (bir kevgir içinde, birkaç saat boyunca) veya buzdolabında (bir kabın içinde, gece boyunca) çözdürelebilir ve daha iyi sonuçlar için çözüldükten sonra fazla suyu süzmenizde her zaman fayda var.

Mümkün olduğunca sebzelerden kaçan insanlardan biri misiniz? Ispanakla daha fazla sebze almaya başlayabilirsiniz. Çorbaya, köfteli karışımınıza, börek içi olarak veya tavada kızartmalarda kullanabilirsiniz. Ispanağınıza biraz salsa, shoyu veya çeşni ekleyin tadının doyumsuz olduğunu göreceksiniz.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Hayati fonksiyonların sürdürülmesinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve minerallerin alınan gıdalardan temin edilmesi gerektiğini belirten uzmanla
  • Araştırma sonuçları, son bir yılda 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konduğunu ve durumun önemini gösteriyor.
  • Randevu Al