Deprem Travma Psikolojisi

'Ismarlama bebekler' için geri sayım başladı

İngiliz bilim insanları, tıbbın artık "genetik yapısı değiştirilmiş bebek" yapılmasına imkan tanıyan bir düzeye geldiğini söylüyor.

'Ismarlama bebekler' için geri sayım başladı

İngiliz bilim insanları, tıbbın artık "genetik yapısı değiştirilmiş bebek" yapılmasına imkan tanıyan bir düzeye geldiğini söylüyor.

Bilim insanları toplumun artık buna hazır olması gerektiğini söylerken, anne babaların endişeleri devam ediyor.Gen kopyalama, bir başka deyişle klonlama dalındaki öncü çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Tony Perry, artık farelerde DNA 'nın döllenme anında neredeyse hata payı olmadan değiştirilebildiğini bildirdi. BBC Sağlık Editörü James Gallagher’ın haberine göre Perry, son iki yıl içinde kaydedilen ilerlemeyle, isteğe göre bebekler üretmenin artık bilim kurgu olmaktan çıktığını kaydetti. ismarlamabebeklerDiğer bilim insanları da kamuoyunun bu konuda ciddi tartışmalar yapmasının zamanının geldiğini belirtiyorlar.

İNSAN YARATMAK BİR KURGU, AMA BİLİM ARAYI KAPATIYOR

Güzel, akıllı veya hastalanmamak için programlanmış bebekler, uzun yıllardır bilim kurgu kitaplarına konu oluyor. İlk fare ve domuzları kopyalayan ekiplere katılan Dr. Perry, isteğe göre insan yaratmanın hâlâ kurgu olduğunu, ancak bilimin aradaki farkı hızla kapattığını söyledi. Perry, Scientific Reports adındaki bilim dergisinde yayınlanan makalesinde, farelerde tam sperm ile yumurtanın birleştiği anda DNA'da nasıl değişiklik yapıldığını anlattı.

‘MOLEKÜLER MAKAS’ YÖNTEMİ

Bath Üniversitesi öğretim üyelerinden Perry, BBC'ye "Moleküler bir makas ve bu makasa tam olarak nereyi kesmesi gerektiğini gösteren bir yön-tayin cihazı kullandık" dedi. Dr. Perry, bu yöntemin daha şimdiden neredeyse yüzde 100 başarılı olduğunu kaydetti. Bunun, DNA'yı değiştirmek için uygulanan yöntemler arasında şimdiye kadar en başarılı olan yöntem olduğu belirtiliyor. Bu yöntem, 2013'ün en önemli bilimsel gelişmelerinden biri olarak duyurulmuş ve genetikte yeni bir çağın başlangıcı olarak nitelenmişti. O zamandan bu yana binlerce laboratuvarda çok çeşitli deneylerde kullanılıyor.

HEM MUTASYON, HEM DE YENİ KODLAR EKLEMEK MÜMKÜN

Bath Üniversitesi ekibinin çalışmasında olduğu gibi DNA'yı keserek mutasyanlar yapmanın yanı sıra, kesilen yere yeni genetik kodlar eklemek de mümkün. Bu da insanların genetik kodlarının değiştirilmesi konusundaki tartışmayı yeniden gündeme getiriyor. Prof Perry, "insanlarda çok dikkatli olmak gerek" diyor. "DNA mutasyonlarıyla kodlanan genetik hastalıklar var ve bazıları ‘çocuklarımda bu mutasyonların olmasını istemiyorum’ diyebilirler." Bunlar arasında sistit fibroz veya kanser riskini artıran genler de bulunuyor. Perry, "çok spekülasyon yapılıyor ama konuşulanlar tamamen uydurma ya da bilim kurgu değil, bunların yakında yapılabileceğini hayal edebiliyorsunuz" diye konuşuyor. Bilim adamlarının üzerinde görüş birliğine vardığı konu ise konunun artık çeşitli yönleriyle tartışmaya açılması gerektiği. BBC
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al