İsimleri artık kolay hatırlayacaksınız!

Hayatın her alanında insanlara isimleriyle hitap etmek, tanıştığınız kişilerin ismini unutmamak önemlidir. Fakat çoğu insan isimleri hatırlamakta zorluk çeker.

İsimleri artık kolay hatırlayacaksınız!

1990'larda bir arkadaşından isim hatırlama tekniklerini öğrendiğinde Mark Channon Londra'da bir barda çalışıyordu. O zamanlar tiyatro sanatçısı olmak isteyen Channon oyun için çok sayıda replik ezberliyor, ama isimleri aklında tutamıyordu.

Ama arkadaşının tekniği işe yaradı. Bir süre sonra müşterilerine isimleriyle hitap etmeye başladı. Birkaç yıl sonra BBC'ye bir hafıza oyunu programı hazırlıyordu. 1995'te Dünya Hafıza Şampiyonasında altıncı oldu.

Artık iş dünyası liderlerine hafıza geliştirme yöntemleri öğreten Channon, çalışanlarla güven ilişkisi kurmanın yanı sıra müşterilerle ilişkilerde de isimleri hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor. Bu karşıdaki insanın söylediklerine önem verdiğiniz, dikkat ettiğiniz anlamına geliyor.

"En etkili araçlardan biri, kalabalık bir yere girdiğinizde herkese ismiyle hitap edebilmenizdir" diyor Channon.

Hollanda'da BrainStudio adlı kuruluşta eğitimci olan Luc Swaab ise günümüzde dijital aletlerin hafızanın yerini aldığını, ama iyi bir hafıza için yatırım yapmanın önemli olduğunu vurguluyor.

HAFIZAYI GELİŞTİRMEK İÇİN

Hafıza uzmanları, çok eskiden Romalıların ve Yunanlıların kullandığı bazı teknikler yoluyla herkesin hafızasını geliştirebileceğini söylüyor.

Avustralya merkezli Memorize Academy'nin kurucusu Kyle Buchanan "Hafızanız kötü diye bir şey yok, düzgün hafıza tekniklerinin öğrenilmemiş olması asıl sorun" diyor.

İnsanlar isimleri hatırlama konusunda pek iyi olmasa da, doğuştan uzamsal hafıza ve yüz hatırlama becerisi yüksektir. Hafıza geliştirme uzmanları işte bu becerileri esas alarak insanların isim ve akılda tutması zor diğer bilgileri hatırlamasına yardımcı oluyor.

Örneğin nesneleri evimizde veya aşina olduğumuz başka bir yerde hayal ederek rastgele bir listeyi ezberlemesi daha kolaydır. Veya bir ismi bildiği başka bir kelime ile ilişkilendirerek hatırlamaya çalışma yöntemi izlenebilir.

Yeni tanışılan kişinin ismini hatırlamak mesleğini hatırlamaktan daha zordur.  Hafıza uzmanları, tanıştığınız kişiler isimlerini söylerken dikkat etmenin önemli olduğunu vurguluyor. Genelde insanlar bu sırada kendi düşüncelerine öylesine dalmış oluyor ki isim söylendiği anda dinlemiyor bile.

Fakat bu yöntem izlenip ismin çağrıştırdığı veya kişinin görünümüyle ilgili bir nesneyle bağlantısı kurularak isimleri hatırlamak ve ilk tanışma anından hemen sonra bu bilgi gözden geçirilerek kalıcılaşmasını sağlamak mümkün.

Örneğin Matt adlı biriyle tanıştınız. İlk adım, kişi ismini söylerken ona dikkat etmektir. Sonra bu isim size paspası çağrıştırıyor olsun (İngilizce 'mat' paspas demek). Bunu hafızanızda canlandırın. Sonra o imgeyi kişinin bir özelliğiyle eşleştirin (örneğin kulakları büyükse paspas üzerinde oturan bir fil hayal edin). O akşam ya da ertesi sabah bu ismi ve çağrıştırdığı nesneyi tekrar düşünün.

Başlangıçta bunun için çaba göstermek ve zaman harcamak gerekse de bir süre sonra bu alışkanlığa dönüşecektir.

BBC TRAVEL

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al