Deprem Travma Psikolojisi

İsiliğe ne iyi gelir?

Dermatoloji Uzmanı Uzm.Dr.Şerafettin Saraçoğlu, Yaz hastalığı olarak da bilinen isilikten kurtulmak için yulaf ekstresi ile sağlık banyoları yapılabileceğini söyledi.

İsiliğe ne iyi gelir?

Dermatoloji Uzmanı Uzm.Dr.Şerafettin Saraçoğlu, Yaz hastalığı olarak da bilinen isilikten kurtulmak için yulaf ekstresi ile sağlık banyoları yapılabileceğini söyledi.

Özel Elit Polikliniği Hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Uzm.Dr.Şerafettin Saraçoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yaz aylarında daha sık görülmekle birlikte isilik, sıcak ortamlarda veya vücudun aşırı terlemesi gereken durumlarda ( spor sonrası, iş gereği fırın, ocak, hamam gibi ortamlarda çalışanlarda)her zaman görülebilen bir deri döküntüsüdür' dedi. isilikbebekÇocuklarda çok sık görülür. Bazı insanlarda isilik gelişme şansı daha fazladır. Bu durum derimizde ter bezlerinin deriye açıldığı deliklere yakın konakçı olarak yaşayan ve salgıladığı yapışkan bir maddenin terle birleşmesi sonrası ter kanallarında tıkaçlar oluşması bir etken olarak gösterilmektedir. Fakat birçok insan ısının artması ile farklı düzeylerde de olsa isilik sorunu yaşayabilir.” Dedi. Dr. Şerafettin Saraçoğlu, isiliğin engellenmesi için şu önerilerde bulundu. “Birincil önlem sıcak ortamdan uzak durmaktır. Doğaldır ki terleme azalacağı için isilik oluşma riski de azalacaktır.

HAFİF, PAMUKLU VÜCUDA HAVA ALDIRAN KIYAFETLER GİYİN

Bebekleri üşür düşüncesi ile aşırı giydirmeyin, sarmayın. Bebek isilik oluyor ise en sık etken çok fazla giydirilmesi veya örtülmesidir. Sık ılık banyo yapın ve yumuşak bir temizleme ürünü veya antiseptik içeren sabunlar kullanın. Banyo sonrası Aloe vera jel sürün. Aloe vera deriyi soğuttuğu gibi, içeriğindeki doğal yatıştırıcı maddeler ile isilik sorununu rahatlatabilir. Yumuşak kaşıntı azaltıcı özellikleri olan seramid içerikli nemlendiriciler kullanın.

SOĞUK ISLAK KOMPRES UYGULAYIN

İsilikten kurtulmanız için ise bu doğal kürü kullanmanızı öneririm.2 lt suyun içine 1 su bardağı kadar ince kıyılmış yulafı bir tülbent veya kesenin içinde koyun ve kaynar derecede sıcak suyla haşlayın, 10-15 Dakika demlendikten sonra suyu süzün.Su ılıdıktan sonra isilik olan bölgeye dökün ve kurumasını bekleyin. Yulaf içindeki bol miktarda protein, lipid, lif, mineral tuz ve özellikle B grubu vitaminleri sayesinde vücudu yenileyecektir. Bütün bu önlemlere rağmen isilik sorununda azalma veya rahatlama olmuyorsa bir Dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz.” PEMBENAR
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al