İŞ YERİNDE YAŞANAN AŞKLAR

İŞ YERİNDE YAŞANAN AŞKLAR

Hürriyet Aileİş hayatında kadınların ve erkeklerin bir arada çalışması, yakınlığın ya da aşkın doğmasına neden olabiliyor.

 


Bazen tutkulu bir ilişkiye dönen bu duygu bazen de iş hayatını kökten mahvedebiliyor.

İş saatlerinin uzun olması, günün önemli bir bölümünün iş yerinde geçirilmesi ve sosyal hayatın kısıtlı oluşu, iş yerinde ilişkilerin yaşanmasında önemli etkenlerdir. Bireylerin kişilik yapıları, iş hayatlarını olumlu veya olumsuz yönde etkilemesi açısından önemli bir faktördür.

Duygularını yoğun olarak yaşayan, çevresine fark ettiren ve daha çok duygularına göre hareket eden bir kişi, iş hayatında ciddi problemler yaşayabilir; partnerinin iş yerinde olmasıyla, duygularına göre hareket ettiği için iş arkadaşlarıyla sorunlar yaşayabilir.

Buna binaen görevlerini yerine getirmede daha fazla zorluk yaşayabilir. İlişkinin sorunlu olması çalışma motivasyonunu düşürür. Ancak duygularını yönetmede başarılı bir kişi, iş hayatını ve ilişkisini bazı zorluklar yaşasa bile dengeli bir şekilde sürdürebilir. İlişkinin mutlu bir şekilde sürmesi de iş hayatında motivasyonu artırır.

İŞ YERİNİN KOŞULLARI ÖNEMLİ BİR ETKEN


İş yerinin koşulları ilişkiyi önemli ölçüde etkiler. İşin zorluğu, mesai saatlerinin uzunluğu, çalışan personel sayısı ve görev dağılımları, ilişkiyi ve dolayısı ile kişinin psikolojisini etkiler. İş yerindeki görevlerin birbirine bağlantılı olması da ilişkiyi etkiler. Görev sınırlarının belirgin olmayışı, çalışanların iş konusunda çatışmalar yaşaması da ilişkiye zarar verebilir. İş konusundaki görüş ayrılıkları, çift arasında güç savaşının yaşanmasına neden olup, ilişkiyi bozabilir.

Yakınlaşma eğiliminde olunan ya da aşık olunan kişinin görev ve yetkisi, duyguları etkileyebilir. Burada kişinin farkında olması gereken, beğenilen kişinin iş yerinde değil de başka bir yerde tanışmış olsalar, aynı duyguları hissedip hissedemeyeceğidir.

İŞ YERİNDEKİ AŞKLARIN DEZAVANTAJLARI

Kişi eğer istediği, mutlu olduğu bir iş yerinde çalışıyor ise dengeli bir ilişki yaşıyor olması, iş hayatını olumlu yönde etkileyebilirken, sorunlu bir ilişki yaşaması iş yaşamına zarar verebilir ve hatta kişinin hiç istemediği halde işini kaybetmesine veya bırakmasına neden olabilir.

Çiftlerden birinin daha yetkin bir göreve sahip olması, ilişkide iş ile ilgili ya da kişisel çıkarların olması, bir ya da her iki tarafın da evli olması ise her iki tarafın da daha büyük riskler yaşamasına neden olabilir. İlişki istenmeyen şekillerde son bulabilir.

Evli olan tarafın ya da tarafların ciddi problemler yaşamaları, taciz durumlarının ya da davalarının yaşanması, işin kaybedilmesi gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Burada söylediğimiz gibi bireylerin kişilik yapısı, olaylara nasıl ve ne ölçüde tepki verdikleri önemlidir.

Diğer taraftan aynı iş yerinde çalışan bekar iki kişinin bir ilişki yaşaması ise istenilen bir ilişkinin iş hayatında bulunması ile sonuçlanabilir. Hem erkek hem kadınların iş yaşamında olması bir ilişki yaşanmasına ister istemez neden olabilmektedir. Kişilerin bazen bir an ya da bir gün yaşadıkları herhangi bir problem, bir an düştükleri bir boşluk iş yaşamında bir ilişkinin doğmasına neden olabilir. Bireylerin yaşadıkları duyguları neden yaşadıklarının farkında olmaları, yaşadıklarının sorumluluğunu almaları açısından önemli olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al