İş yerinde sağlıklı beslenme tüyoları

Şehir hayatının getirdiği koşturmaca iş stresi ile birleşince düzensiz beslenme kaçınılmaz oluyor. Oysaki iş yerinde de sağlıklı beslenmek mümkün...

İş yerinde sağlıklı beslenme tüyoları
Paylaş:

Modern zamanların en büyük handikaplarından olan hareketsiz yaşam en çok ofis çalışanlarını etkiliyor. İş stresi, zamansızlık ve şehir hayatının getirdiği koşturmaca çalışanların dengesiz beslenmesine neden olan olabiliyor. Yemek yemeye çok fazla zaman ayıramayan, bol kalorili ve besleyici olmayan bir beslenme tarzını benimseyen beyaz yakalılar kilo kontrolü yapamamalarının yanında sağlıklarını da tehlikeye atıyor.

Peki ofiste sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?

KAHVALTIYA ÖNCELİK VERİN

Özellikle ev ve ofis yolculuğu uzun sürenler sabah kahvaltılarını es geçmemeli. Sabah kapsamlı bir kahvaltıya vakti olmayanlar yolda yemek için peynirli sandviç hazırlayabilirler. Her gün poğaça ve açma yemek yerine kepekli ekmekle yapılmış bir sandviç daha sağlıklı bir seçenek.

ARA ÖĞÜN SEÇİMLERİNİ DOĞRU YAPIN

İş yerinde kolaya kaçan ve bol kalori içeren kuru pasta, kurabiye ve çikolatalı atıştırmalıklar yerine kuruyemiş, kurutulmuş meyve çeşitleri, muz, yoğurt veya light krakerler yemeye özen gösterin. Böylece hem fazla kalori almamış olur hem de besleyici atıştırmalıklar tüketmiş olursunuz.

ÖĞLE YEMEKLERİNDE SAĞLIKLI SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİN

Öğle yemeklerinde arkadaşlarınızla çıktığınızda abartıya kaçmamaya çalışın. Izgara et yemekleri, sebzeler ve salata çeşitleri öğle yemeklerinizin favori menülerinden olabilir.

ÇAY VE KAHVE HAKİMİYETİNE SON VERİN

Kafeinli içecekler olan çay ve kahve ofislerin vazgeçilmez içecekleri arasında. Ofiste sağlıklı beslenmek istiyorsanız günlük çay ve kahve tüketimini azaltarak bunun yerine su tüketimini artırmalısınız. Vücudu temizleyen su yeterli miktarda alındığında aynı zamanda işe daha fazla odaklanmanıza da yardımcı olur.

YEMEK YEMEK İÇİN KENDİNİZE ZAMAN YARATIN

Çalışırken küçük molalar vererek atıştırmalıklarınızı bu aralarda tüketin. Böylece ne kadar yediğinizi farkına varır ve işle ilgilenirken dalgınlıkla ölçüyü kaçırmamış olursunuz.

MESAİYE KALIYORSANIZ AKŞAM YEMEĞİNİ ATLAMAYIN

Yoğun çalışıyorsanız akşam yemeğini geç saate yemek yerine salata ve yoğurt gibi hafif seçenekleri akşam yemeği saatinde tüketerek sağlıksız gece atıştırmalarını önleyebilirsiniz.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: