İş yerinde sağlıklı beslenme tüyoları

Şehir hayatının getirdiği koşturmaca iş stresi ile birleşince düzensiz beslenme kaçınılmaz oluyor. Oysaki iş yerinde de sağlıklı beslenmek mümkün...

İş yerinde sağlıklı beslenme tüyoları

Modern zamanların en büyük handikaplarından olan hareketsiz yaşam en çok ofis çalışanlarını etkiliyor. İş stresi, zamansızlık ve şehir hayatının getirdiği koşturmaca çalışanların dengesiz beslenmesine neden olan olabiliyor. Yemek yemeye çok fazla zaman ayıramayan, bol kalorili ve besleyici olmayan bir beslenme tarzını benimseyen beyaz yakalılar kilo kontrolü yapamamalarının yanında sağlıklarını da tehlikeye atıyor.

Peki ofiste sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?

KAHVALTIYA ÖNCELİK VERİN

Özellikle ev ve ofis yolculuğu uzun sürenler sabah kahvaltılarını es geçmemeli. Sabah kapsamlı bir kahvaltıya vakti olmayanlar yolda yemek için peynirli sandviç hazırlayabilirler. Her gün poğaça ve açma yemek yerine kepekli ekmekle yapılmış bir sandviç daha sağlıklı bir seçenek.

ARA ÖĞÜN SEÇİMLERİNİ DOĞRU YAPIN

İş yerinde kolaya kaçan ve bol kalori içeren kuru pasta, kurabiye ve çikolatalı atıştırmalıklar yerine kuruyemiş, kurutulmuş meyve çeşitleri, muz, yoğurt veya light krakerler yemeye özen gösterin. Böylece hem fazla kalori almamış olur hem de besleyici atıştırmalıklar tüketmiş olursunuz.

ÖĞLE YEMEKLERİNDE SAĞLIKLI SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİN

Öğle yemeklerinde arkadaşlarınızla çıktığınızda abartıya kaçmamaya çalışın. Izgara et yemekleri, sebzeler ve salata çeşitleri öğle yemeklerinizin favori menülerinden olabilir.

ÇAY VE KAHVE HAKİMİYETİNE SON VERİN

Kafeinli içecekler olan çay ve kahve ofislerin vazgeçilmez içecekleri arasında. Ofiste sağlıklı beslenmek istiyorsanız günlük çay ve kahve tüketimini azaltarak bunun yerine su tüketimini artırmalısınız. Vücudu temizleyen su yeterli miktarda alındığında aynı zamanda işe daha fazla odaklanmanıza da yardımcı olur.

YEMEK YEMEK İÇİN KENDİNİZE ZAMAN YARATIN

Çalışırken küçük molalar vererek atıştırmalıklarınızı bu aralarda tüketin. Böylece ne kadar yediğinizi farkına varır ve işle ilgilenirken dalgınlıkla ölçüyü kaçırmamış olursunuz.

MESAİYE KALIYORSANIZ AKŞAM YEMEĞİNİ ATLAMAYIN

Yoğun çalışıyorsanız akşam yemeğini geç saate yemek yerine salata ve yoğurt gibi hafif seçenekleri akşam yemeği saatinde tüketerek sağlıksız gece atıştırmalarını önleyebilirsiniz.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Randevu Al