İŞ KAZALARINA YOL AÇIYOR

İŞ KAZALARINA YOL AÇIYOR
Paylaş:

A.A

Ruh sağlığını korumanın sadece özel hayat açısından değil, iş güvenliği için de büyük önem taşığına dikkat çekildi.   

 

 
Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan çalışanlar için ruh sağlığını korumanın sadece özel hayat açısından değil, iş güvenliği için de büyük önem taşığına dikkat çekildi.   
 
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, iş kazalarının, kişinin kendisiyle ilgili nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kendisi dışındaki nedenlerle de bağlantılı olabileceğini söyledi.

İş kazalarında, bilgisizlik, yani yapılan iş ve araçların kullanım bilgileriyle ilgili eksikliklerin büyük önem taşıdığını, ancak bireysel nedenlerin iş kazalarında en önemli etken olduğunu anlatan Çevik, şu bilgileri aktardı:

''Bireysel nedenler arasında ruhsal sorunlar ve stres en çok karşılaşılan etkenler. İş kazalarının bireye bağlı en önemli nedenleri arasında dikkat zayıflığı ve dağınıklığı, dikkati yoğunlaştıramama ve dalgınlık yer alıyor. Gerek ruhsal sorunlar, gerek stres bireyin dikkat, algı ve hareket sisteminin koordinasyonunda geçici veya kalıcı bozulmaya yol açar. Bunlar da kazalarda çok önemli bir rol oynar. Örneğin; evden eşi, çocuğu ya da anne babasıyla tartışarak çıkan birinin bu stres altındaarabakullanırken kaza yapma riski daha yüksektir. Bunun dışında bazı ruhsal sorunlarda, örneğin depresyon, panik bozukluklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları, kaygı bozuklukları ve birçok ruhsal bozuklukta da zihinsel aktivite bireyin kendi iç sorunlarıyla ilgili bir odaklanma içinde olduğu için yapılan işe yeterince dikkati yoğunlaştırmak zorlaşacağından iş kazaları daha fazla olabilir.''

Uykusuzluğun da iş kazalarının en önemli nedenleri arasında bulunduğunu belirten Prof. Dr. Çevik, algı ve yargılamada bozulmalar ortaya çıktığında kaza riskinin ciddi bir artış gösterdiğine işaret etti.

Çevik, bunların dışında, fiziksel ve ruhsal yorgunluğun dikkat ve algı bozukluğu oluşturarak önemli iş kazalarına yol açabileceğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN

İŞTE EN RİSKLİ MESLEKLER...


Bir meslekte strese yol açabilecek 11 faktör baz alınarak 2011 yılının en stresli meslekleri sıralandı.
 
CareerCast.com internet sitesi tarafından yapılan araştırmaya göre en çok stresle boğuşanlar pilotlar. Araştırmaya göre pilotlar özellikle kule görevlileriyle iletişim kurarken stres yaşıyor.

Listenin sonunda ise emlakçılar yer alıyor. İş ye rin de stre se yol açan faktörleri, çalışma ortamı, rekabet, fiziksel ihtiyaçlar, işi belli sürede bitirme zorunluluğu ve mesleğin büyüme potansiyeli oluşturuyor.

İşte stresli 10 meslek

1. Pilot

2. Halkla İlişkiler Üst Düzey Yöneticisi

3. Kıdemli Kurumsal Yönetici

4. Foto muhabiri

5. Haber Spikeri

6. Reklam Müdürü

7. Mimar

8. Borsacı

9. Acil yardım çalışanı

10. Emlakçı