İŞ HAYATINDA STRES

İŞ HAYATINDA STRES

Mother Care

Gün boyu işyerinde koşturuyoruz. İşte iş hayatında gün boyu stres altında çalışanlar için öneriler.

 


Toplantılar, uzayan iş yemekleri ve her gün artan e-posta trafiği günümüzün bir parçası. Elbette stres de... Hayatta stres yaratan durumlar kontrol altına alınamıyorsa, stresle baş etme yöntemlerinin öğrenilmesi gerektiğini belirten uzmanlardan, yoğun stres altında çalışanlar için öneriler aldık. Hatta biz de hemen uygulamaya karar verdik!

1- UZUN SÜRE AÇ KALMAYIN!


Stresle baş etmede doğru beslenmenin de önemli bir rolü var. Uzun süre aç kalan kişilerde, aç kalmaya bağlı olarak hipoglisemi denilen durum oluşur. Genel olarak kan şekerinin aşırı düşmesi olarak tanımlanabilen hipoglisemi, kişiyi strese yatkın bir hale getirir.

Kaygı, baş ağrısı, baş dönmesi, titreme ve kalp aktivitesinde artma şeklinde belirti veren hipoglisemi, kişinin kendisini huzursuz ve sabırsız hissetmesine neden olur. Bu huzursuzluk ve sabırsızlık, hipoglisemili kişilerin normalde stres yaratıcı bir durum olarak algılamayacağı şeyleri bile stres yaratıcı durumlar olarak algılamalarına neden olur. Uzun süre aç kalmamak için çantanızda atıştırmalık yiyecekler bulundurmanızda yarar var.

2- İŞYERİ STRESİNE KARŞI KÜÇÜK ÖNLEMLER ALIN


İşyerindeki stres, üzerinde durulması gereken, yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşüren ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen önemli bir sorun. Bu yüzden mümkün olduğunca çalışma stilleri ya da iş ilişkileriyle ilgili bazı değişiklikler yapın. İş hayatındaki stres kaynaklarını mümkün olduğunca azaltın. Bunlar, işleri planlayarak yapma, zamanı iyi kullanmaya çalışma, stres yaratan kararları ve işleri mümkünse erteleme, problem çözme becerilerini artırma, duygusal paylaşımlarda bulunma ve psikolojik destek alma şeklinde olabilir.

3- YETERLİ UYKU UYUYUN VE SPOR YAPIN
 

Uykusuzluk da yaşadığımız stres düzeyini artıran önemli bir faktör. Spor yapmak da stresle baş etmeyi kolaylaştırır. Yoga, meditasyon gibi gevşetici egzersizler stresle baş etmede çok etkili oldukları için tercih edilebilir. İş dışında, işi tamamen akıldan çıkarabilecek bir hobi edinmek ve yeni bir şeyler öğrenmek de stresi azaltmak için oldukça yararlı.

4- STRESE YOL AÇAN BESİNLERDEN UZAK DURUN


Strese yol açan beslenme alışkanlıklarından vazgeçin. Bazı besinler vücutta yorgunluğu ve sinirsel duyarlılığı artırıp, stres tepkisini harekete geçirir ve strese dayanma gücünü azaltır. Bu besinlerin başında kahve gelir. Aşırı kahve tüketimi kaygılı, sinirli, huzursuz hissetmemize yol açabilir. Aşırı düzeyde çay, kola, çikolata ve kakao tüketenler için de aynı durum söz konusu. Bu nedenle çay, kahve yerine papatya, melisa gibi rahatlatıcı etkiye sahip bitki çaylarını tercih edin.

5- VÜCUDUNUZU VİTAMİNSİZ BIRAKMAYIN


Kaygı, depresyon, uykusuzluk ve kalp-damar hastalıklarına yol açan B1, B5, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği, aynı zamanda strese karşı toleransı ve bunlarla baş etme becerisini düşürür. Sürekli stres altındaysanız, kan tahlili yaptırarak bu vitaminlerin vücutlarında eksik olup olmadığına baktırın. Doktorunuza danışın ve gerekliyse vitamin desteği alın.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al