İş hayatında atasözleri neden önemli?

Kısa ve özlü, eskiden süzülüp gelmiş, halk ağzını yansıtan özellikleriyle atasözleri her yerde yaygın kullanılır.

İş hayatında atasözleri neden önemli?

"Emek olmadan yemek olmaz" ('no pain no gain'), "En iyi saldırı iyi savunmadır" ('The best offence is a good defence') gibi örneklerden yola çıkarak her durum için bir atasözü olduğu söylenebilir. Bunun nedeni basit: Atasözleri hayatın her alanına dokunan, bir kişinin ya da bir anın ötesine geçen gerçekler arasında bağlantı sağlayan sözlerdir.

Atasözü yerine başka kelimeler de kullanılıyor bu tür sözler için; kimi özdeyiş der, kimi darbımesel, kimi ise özlü söz. Tanımı zordur belki, ama duyduğumuzda biliriz ne olduğunu. Kaynağı bilinmeyen bilge sözlerdir.

Bir arkadaşınız bir işe başvurmuş, ama patronun tanıdığı kişi işe alınmışsa "Neyi bildiğin değil, kimi tanıdığın önemli"dir ('It's not what you know, it's who you know'). Oğlunuzun takımı futbol maçında mağlup olmuşsa "Her zaman kazanmak mümkün değil"dir ('You can't win them all'). Arkadaşınız sevgilisinden ayrıldığı için üzülüyorsa "Denizde balık çok"tur ('There are plenty of fish in the sea').

Bazıları bu tür sözlerin aşırı kullanımından şikâyetçidir. "Her işte bir hayır vardır" ('Everything happens for a reason') ya da "Allah herkese taşıyacağı kadar yük verir" ('God only gives you what you can handle') gibi sözlerle karşıdakini rahatlattığını düşünenlere sinir olur. 2015'te bir dergide yer alan bir makalede, derinmiş gibi görünen saçmalıklarla düşük zeka seviyesi arasındaki bağlantıya dikkat çekilmiştir.

Atasözünün gelip geçici bir fikir olmadığını, güveneceğiniz bir bilgelik içerdiğini bilirsiniz.  Komedyen Damian Fahey bir tweetinde "İlham veren alıntılar genellikle başarılı dostlardan gelmez" diyordu.

ÖZLÜ OLMA AVANTAJI

Yaşamın her alanında atasözleriyle karşılaşırız. İş hayatıyla ilgili de çok söz vardır.

Yale Alıntılar Kitabı ile Modern Atasözleri Sözlüğü editörlerinden Fred Shapiro iş dünyası ile atasözleri arasında doğal bir ortaklık olduğu kanısında. "İş dünyasında zaman çok değerlidir, bu nedenle özlü olmak avantajlıdır. Her şeyi uzun uzun anlatacak zaman yoktur."

Shapiro, atasözlerinin akılda kalıcı olduğunu ve iş dünyası açısından belli bir sadelik içerdiğini söylüyor.

Ayrıca bu dünyada atasözlerinin zaman üstü olması insanı rahatlatır. Gelip geçici bir fikir olmadığını, güveneceğiniz bir bilgelik içerdiğini bilirsiniz.

PEMBENAR

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al