IRAK İŞGALİ DEPRESYONA SOKTU

IRAK İŞGALİ DEPRESYONA SOKTU
Paylaş:

A.A

İngiltere’de piyasaya sürülen bir kitap, Irak Savaşı’nın gerekli olduğunda ısrar eden ve işgali başlatmak için kitle imha silahları yalanını bile öne süren eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in işgal sonrasında ciddi depresyona girdiğini öne sürdü.

Andrew Rawnsley’in “The End of the Party” (Partinin Sonu) adlı kitabında, Tony Blair’in Irak işgalinin en şiddetli çatışmalara sahne olduğu 2003 ve 2004 yıllarında, gazetelere yansıyan savaş haberleri yüzünden moralinin sıfıra indiği belirtildi.

Independent, söz konusu kitapta, savaş yüzünden aldığı eleştiriler nedeniyle ağır baskı altında kalan Blair’in parlamento görüşmeleri esnasında daloıp gittiği, hatta geceleri gördüğü kâbuslar nedeniyle yatağından fırladığı ifade edildi.

GORDON BROWN BASKISI

2004 yılında dönemin Ekonomi Bakanı Gordon Brown’a görevini bırakacağını söyleyen Blair, eşi Cherie ve yakın arkadaşlarının isteği üzerine kararından vazgeçmişti Geçtiğimiz ay Blair, işgal için sunduğu delilleri inceleyen Chilcott soruşturmasında İngiltere’nin kaybettiği askerlerin ailelerini öfkelendirmemek için savaşı desteklediği için pişman olmadığını söylemişti.

Ancak The Observer gazetesi yazarı Rawnsley’in kitabında, Blair’in söylediklerini tersini hissettiği ifade edildi. Kitapta ayrıca, Blair’in görevi süresince gergin olduğu Gordon Brown’ın baskısı altında kaldığı ve bu durumun onu iyice depresyona soktuğu ileri sürüldü.