İntiharı düşünen ipucu veriyor!

İntiharların büyük ölçüde önlenebileceğini belirten uzmanlar, intihar etme niyetinde olan kişinin bir kez bunu sözlü olarak dile getirdiğini vurguladı.

İntiharı düşünen ipucu veriyor!
Paylaş:

Uzmanlar, kişinin verdiği mesajların doğru değerlendirilmesi halinde intiharın önüne geçilebileceğini söyledi.

Uzmanlar, intiharların büyük ölçüde önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer aldığını belirterek tümü olmasa bile bu girişimlerin büyük bölümünün öngörülerek önlenebildiğini söyledi.

Uzmanlar, şunları söyledi:

“İntihar vakaları psikiyatride riskli olgulardan biri. Çoğu zaman hastaneye yatış gerektiriyor. İlaç tedavisi gerekebiliyor. Nasıl ki genel cerrahlar için apandistin patlaması acil bir müdahale gerektiriyorsa intihar da psikiyatri için aynı anlama geliyor. Bu nedenle bu girişimlere müdahale önemli.

KİŞİ İNTİHAR EDECEĞİNİ BİR KEZ MUTLAKA SÖYLÜYOR

İntihar girişiminde bulunan kişilerin çoğu öncesinde bir takım ipuçları bırakıyor. Bu kişiler intihar düşüncesini bir şekilde çevresindekilere en az bir kere söylüyor ve üstü kapalı mesajlar veriyor.

MESAJLARI DOĞRU DEĞERLENDİRMEK HAYAT KURTARIYOR

Bunları iyi anlayıp analiz etmek, sözel olarak bir şey yapılmasa da bazı davranışlardan intihar düşüncesinin anlayabilmek için kişi yakınlarının ve ailelerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Örneğin bankadaki paraların bir yere aktarılmış olması gibi rutin davranışlar bazen önemli bir ipucu olabilir. Hesap hareketleri bunu ele veriyor.

İntihar girişiminde bulunacak kişilerin faceebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarında ipuçlarına rastlamak mümkün. Bu kişiler ya hesaplarını kapatıyor ya da üstü kapalı veda yazıları yazabiliyor. Öyle ki bu kişiler uzun yıllardır hiç görüşmediği kişilerle vedalaşmalarda bulunabiliyorlar.

HER YAŞA FARKLI STRATEJİ

Şahit olduğumuz bazı vakalarda, kişi mesaj amaçlı intihar teşebbüsünde bulunabiliyor. İntihar amaçlı değil de savunma mekanizması olarak bir şekilde etrafa mesaj vermek amacıyla kendine zarar veren hasta grupları var.

Her yaş ve durumu farklı değerlendirmek ve intiharları önlemek için farklı stratejilerin belirlenmesi gerekir. Örneğin ergenler yaş itibariyle dürtü kontrolü noktasında sıkıntı yaşayabilirler, yaşlıların ise daha farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle yaşa göre farklı önlemler alınması lazım.

Engellenecek girişimler var hatta tamamına yakını diyebiliriz. Çünkü intiharı bir seçenek gören kişilere baktığımızda daha çok hayata küsmüş, ümitsizliğe düşmüş kişiler. Ve girişimleri de kazara intiharla sonuçlanıyor.”

NPGRUPBu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Marginal vatandaş yazdı:

    Son zamanlarda bu isteğim aşırı derecede arttı birçok etken var siyasi aile ve hayattan beklentin olmalısın hayatın acımasız olmazsa Adaletsizlık olması.güzel bir işim var.hayattan bir beklentim kalmadı hayatım bana verebileceği bir şey yok artık.haberlerde birine yapılan bir haksızlık görünce sinirlerim tepeme çıkıyor ama sadece haberler değil mesele yılların birikimi yani bunlar Sadece tetikliyor.


Cevap yazdığın kullanıcı: