İNTİHAR

İNTİHAR

İNTİHARÖzkıyım, kişinin isteyerek kendini öldürmeye teşebbüs etmesi eylemidir. Ruhsal rahatsızlığı olan kimselerde görülebildiği gibi zaman zaman genel toplumda bu konuda çok belirgin ip uçları sergilemeyen insanlarda da ani özkıyım davranışlarına rastlanmaktadır.

Kişi o anda çaresizlik, umutsuzluk duyguları altında olmakta ve bu yoğun acı yada krize neden olan sorundan çıkış yolu olarak bunu görmektedir.

Kendisine, aileye ve topluma verdiği zararlar gözönüne alınırsa (kişinin kaybı veya sakat kalması gibi) özkıyım oranını en aza indirmek ciddi sağlık hedefleri arasındadır.

Ruhsal hastalıklar arasında özkıyım oranının en yüksek olduğu durumlar;

Depresif bozukluklar (özellikle majör depresyon)

Alkol ve madde kötüye kullanımı

Ağır psikotik (gerçeği değerlendirmenin bozulduğu) hastalıklar

Kişilik bozukluklarıdır.

Ayrıca geçmiş dönemlerde kişinin kendine zarar verici bu tür denemelerinin olması, kişinin içine çok kapandığı durumlar, hastaneden taburcu olduktan hemen sonraki dönemler,tedaviden kopukluk dönemleri,yoğun stresörlerin bulunması,kayıplar yaşanması (aileden birinin ölümü,sevgiliden ayrılma gibi…) aile ve sosyal desteğin iyi olmaması ve kişinin sözel olarak ölüm isteğini dile getiriyor olması özellikle dikkat edilmesi ve vakit kaybetmeden hekimle işbirliği yapılmasını gerektiren durumlardan başlıcalarıdır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al