İnternet kullanımında sınır ne olmalı

İnterneti ne kadar kullanmalı, internette sınır ne olmalı, internet bağımlılığının tedavisi var mı?

İnternet kullanımında sınır ne olmalı
Paylaş:

İnterneti ne kadar kullanmalı, internette sınır ne olmalı, internet bağımlılığının tedavisi var mı?

nevzat_tarhan9 Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor… Madde bağımlılığı gibi internet bağımlılığından dolayı yatarak tedavi gören kişilerin olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan kişilerde sosyal kullanıcılık ve seçiciliği geliştirmek gerektiğine vurgu yapıyor. İnternetin iki ucu keskin bıçak olduğunu ifade eden Tarhan; iyi amaçla kullanıldığında kişinin günlük yaşamını kolaylaştırdığını aksi halde hem kendine hem de çevresine zarar verebileceğinin altını çiziyor. Rektör Tarhan;

ÇOCUKLARDA İNTERNET BAĞIMLILIĞIN ÖNÜNÜ TIKAYIN!

Teknoloji tarafsızdır, hangi amaç ve stratejik hedefe yönelik kullanılacaksa bu iyi belirlenmeli. Özellikle bu çocuklara öğretilmeli. Tıpkı zaman yönetimi, kaynak yönetimi gibi. Bağımlılığın yolu ancak bunların öğretilmesiyle tıkanır. Bilgisayarı, interneti kişinin hayatını kolaylaştıran teknoloji haline getirmek gerekir.

SANAL BAĞIMLILIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ HABER İÇİN TIKLAYIN...

İNTERNET ÖDÜL CEZA SİSTEMİNİ BOZUYOR

Aşırı internet kullanımı beyindeki ödül ceza sistemini bozuyor. Tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi. Öyle ki kişiyi hastaneye yatıracak hale getiriyor. Başlangıçta kişi bir saat deyip internette duruyor olabilir ancak bu süre günden güne uzuyorsa bu da bir bağımlılıktır. Bu aşamada internetle ilgili sinyaller, riskler başlamış durumda olur. İnternetin araç olduğu bilinmeli. Duygusal yatırımını kişi internete yapınca hayatında en önemli unsur haline geliyor. Bu durumda internet onun için araç değil amaç haline geliyor. Şaban Özdemir (NPGRUP)