İnternet korsanları 'sırların değil paranın peşinde'

Güney Kore hükümetinin desteğiyle hazırlanan bir araştırmaya göre Kuzey Koreli internet korsanları giderek artan ölçüde devlet sırlarını değil, para elde edebileceği kuruluşları hedefliyor.

İnternet korsanları 'sırların değil paranın peşinde'

Güney Kore Mali Güvenlik Enstitüsü'nün raporuna göre Kuzeyli bilgisayar korsanları daha çok mali kuruluşlara saldırmayı tercih etmeye başladı.

Yakın zamana dek Kuzey Koreli internet korsanlarının girişimlerinin daha ziyade verilere erişimi engellemeye ya da bilgi sızdırmaya yöneldiği düşünülüyordu.

Kuzey Kore sürekli bu tür saldırılarla bir ilişkisi olmadığı açıklamaları yapıyor.  Güney Kore hükümetinin yaptırdığı son araştırma 2015 ile 2017 arasındaki siber suçlara odaklandı.

Yoksul Kuzey Kore, silah geliştirmesine engel olmak amacıyla ülkeye para musluklarını kesen, tarihinin en sert ambargolarıyla kuşatılmış durumda.

STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ Mİ?

Son yıllarda Kuzey Kore ile ilişkilendirilen en ünlü korsanlık vakası 2014 yılında Sony şirketinin eğlence koluna yönelik saldırıydı. Dev miktarlarda veri silinmiş, e postalar, şirket çalışanlarına ait hassas bilgiler ve yeni yapım filmlerin korsan kopyaları ortalığa saçılmıştı.

Ne var ki son araştırma ve gözlemler Kuzey Kore kaynaklı saldırıların bu tür hedeflerden, doğrudan para elde etmeye yönelik faaliyetlere kaydığına işaret ediyor ve bu kuşkunun tek kaynağı Güney Kore değil.

Bazı siber güvenlik örgütleri, Mayıs ayında 150 ülkeyi etkileyen ve Britanya'da sağlık hizmetleri bilgisayarlarını çökerten küresel "WannaCry" saldırısının ardında da Kuzey Kore'nin bulunduğuna inanıyor. Bu saldırının mağdurlarından veri tabanlarına erişim karşılığında para talep edilmişti.

ABD yetkilileri de geçen yıl Bangladeş merkez bankasına yönelen 81 milyon dolar maliyetli siber saldırının Kuzey Kore kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Rus şirketi Kaspersky Polonya bankalarına yönelik siber saldırıları Kuzey Kore'nin idare ettiği kanısında.

FireEye tarafından yapılan bir araştırma, Kuzey Koreli internet korsanlarının giderek daha çok mali hedeflere yöneldiğini ve Bitcoin gibi sanal para hizmetlerini vurduğunu kaydetti.

NTV

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al