İNTERNET KAFELERE DİKKAT!

İNTERNET KAFELERE DİKKAT!

A.A

Çocuklar oyun oynadığını sanarken, cinsel  istismar, sanal seks, kumar gibi tekliflerle karşı karşıya kalıyor.

 


İnternette  çocuk oyun sitesi görünümüyle kurulan ve Türkiye'de pek çoğu ilköğretim öğrencisi  olan yaklaşık 9 milyon kullanıcılı internet siteleri, çocuklar için ciddi  tehlikeler saçıyor. Bu tür sitelerde, çocuklar oyun oynadığını sanarken, cinsel  istismar, sanal seks, kumar gibi olumsuz tekliflerle karşı karşıya kalıyor.

Telekomünikasyon İletişim  Başkanlığı'na söz konusu sitelerle ilgili ebeveynler ve siteye üye olan çocuklar  tarafından pek çok şikayet geldi.

“Cinsellik, küfür gibi içerikleri olan yaşça çocuk olduğunu  düşünülmeyecek şekilde yazılar yazan insanların bulunduğu sitelerde çocukların  sosyal gelişimleri olumsuz etkileniyor”, “çok sapıklar, durmadan ayıp şeyler  konuşuluyor” şeklindeki şikayetler arasında, ilköğretim 4. sınıf öğrencisi  olduğunu belirten bir çocuk da, bu tür bir siteden yaşının kaç olduğunu bilmediği  bir üye tarafından sanal sekse davet edildiği yönünde şikayetini anlatıyor.

Sitelerle ilgili, kendilerine “soyun” denildiği, seks yapılmasının  öğretildiği gibi çocuklardan gelen şikayetlerin yanı sıra, küfürlü konuşmalar,  kumar oynamaya teşvik ve dolandırıcılık yapıldığı yönünde şikayetler de  bulunuyor.

Şikayetler çerçevesinde bir süredir incelemelerde bulunan  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yetkilileri, bu sitelerle ilgili Aile ve  Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünden görüş istedi.
Genel Müdürlük de bu tür  sitelerde gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini  zedeleyecek türden içerikler bulunduğu, çocukları fuhuş, müstehcenlik ve kumar  gibi kötü alışkanlıklara yönlendirdiği ve acilen önlem alınması yönünde görüş  bildirdi.

Özel ve çoklu oyuncularla oynanabilen bir tür sohbet imkanı sağlayan,  gerçek hayattaki aktivitelerin yaşanabileceği alanları bulunan sitelerin, “en  detaylı sanal yaşam alanı” olduğu belirtiliyor.

Üyeler, sitelere giriş yaptıktan sonra istedikleri bir alanda oyuna  başlayıp, caddelerde dolaşıp, bar, disko, sinema salonu gibi alanlarda  etkinliklere katılabiliyor.
       

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al