İNTERNET KAFELERE DİKKAT!

İNTERNET KAFELERE DİKKAT!

A.A

Çocuklar oyun oynadığını sanarken, cinsel  istismar, sanal seks, kumar gibi tekliflerle karşı karşıya kalıyor.

 


İnternette  çocuk oyun sitesi görünümüyle kurulan ve Türkiye'de pek çoğu ilköğretim öğrencisi  olan yaklaşık 9 milyon kullanıcılı internet siteleri, çocuklar için ciddi  tehlikeler saçıyor. Bu tür sitelerde, çocuklar oyun oynadığını sanarken, cinsel  istismar, sanal seks, kumar gibi olumsuz tekliflerle karşı karşıya kalıyor.

Telekomünikasyon İletişim  Başkanlığı'na söz konusu sitelerle ilgili ebeveynler ve siteye üye olan çocuklar  tarafından pek çok şikayet geldi.

“Cinsellik, küfür gibi içerikleri olan yaşça çocuk olduğunu  düşünülmeyecek şekilde yazılar yazan insanların bulunduğu sitelerde çocukların  sosyal gelişimleri olumsuz etkileniyor”, “çok sapıklar, durmadan ayıp şeyler  konuşuluyor” şeklindeki şikayetler arasında, ilköğretim 4. sınıf öğrencisi  olduğunu belirten bir çocuk da, bu tür bir siteden yaşının kaç olduğunu bilmediği  bir üye tarafından sanal sekse davet edildiği yönünde şikayetini anlatıyor.

Sitelerle ilgili, kendilerine “soyun” denildiği, seks yapılmasının  öğretildiği gibi çocuklardan gelen şikayetlerin yanı sıra, küfürlü konuşmalar,  kumar oynamaya teşvik ve dolandırıcılık yapıldığı yönünde şikayetler de  bulunuyor.

Şikayetler çerçevesinde bir süredir incelemelerde bulunan  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yetkilileri, bu sitelerle ilgili Aile ve  Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünden görüş istedi.
Genel Müdürlük de bu tür  sitelerde gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini  zedeleyecek türden içerikler bulunduğu, çocukları fuhuş, müstehcenlik ve kumar  gibi kötü alışkanlıklara yönlendirdiği ve acilen önlem alınması yönünde görüş  bildirdi.

Özel ve çoklu oyuncularla oynanabilen bir tür sohbet imkanı sağlayan,  gerçek hayattaki aktivitelerin yaşanabileceği alanları bulunan sitelerin, “en  detaylı sanal yaşam alanı” olduğu belirtiliyor.

Üyeler, sitelere giriş yaptıktan sonra istedikleri bir alanda oyuna  başlayıp, caddelerde dolaşıp, bar, disko, sinema salonu gibi alanlarda  etkinliklere katılabiliyor.
       

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al