İNTERNET DUYARSIZLAŞTIRIYOR

İNTERNET DUYARSIZLAŞTIRIYOR

Milliyet

ABDli psikiyatrlar Gary Small ve Gigi Vorgan, internet üzerinden video paylaşımının ve sosyal medya sitelerinin insanların empati yeteneğini azalttığını ve insanları duyarsızlaştırdığını söyledi.

 


 ABD’li yayın kuruluşu CNN için yazdıkları makalede Small ve Vorgan, ABD’li bir sunucunun canlı yayında migren atağı geçirdiği görüntünün yer aldığı videonun bir çok sitede yayımlanarak, milyonlar tarafından defalarca izlenmesi ve facebook’ta “beğen”ilmesi gibi, normalde insanların tepki verecekleri kötü anların bu şekilde normalleştiğini söyledi.

Uzmanlar, “başka insanların başına gelen korkunç olayları izledikçe bunların bizim başımıza gelmeyeceğini düşünüyoruz, empati özelliğimizi de kaybediyoruz” dedi. 8-18 yaş arası gençlerin hala empati gelişme döneminde olduğunu vurgulayan Small ve Vorgan, ‘Bu dönemin sekteye uğratılması  duyarsız nesiller yaratabilir’ uyarısında bulundu.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al