Deprem Travma Psikolojisi

İNTERNET BAĞIMLILIĞINA DİKKAT

İNTERNET BAĞIMLILIĞINA DİKKAT

DHA

Çocukların internet bağımlılığına yakalanmış olabileceğini belirten uzmanlar aileleri uyardı: Madde bağımlılığı kadar tehlikeli.

Acıbadem Adana Hastanesi Aile Terapisti ve Madde Bağımlılığı Danışmanı Dr. Obengül Ejder, bilgisayarda çok zaman harcayan, diğer aktivitelere ilgisiz kalan çocukların netkolizme (internet bağımlılığı) yakalanmış olabileceğini belirtti. Dr. Ejder, “İnternet bağımlılığı madde bağımlılığı kadar tehlikeli" dedi.

Dr. Obengül Ejder, ders ve arkadaşlarına zaman ayırmayan, internet bağlantısı engellendiğinde aşırı tepki gösteren çocuk ve gençlerin, bağımlı hale gelmiş olabileceğini vurguladı. Dr. Ejder, bireysel veya aile içi ilişkilerde sorunların, kimlik arayışı, başarısız olma korkusu, arkadaş ilişkilerinde güvensizlik gibi nedenlerin sanal dünyaya ilgiyi artırdığını söyledi.

Dr. Ejder, çocuk ve gençlerin çekici sanal dünyaya kaçmasına yol açabilen etkenlerin zamanla bağımlılık derecesine ulaşabilme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti. Dr. Obengül Ejder, "Gençler üzerinde tehlike yaratan oyunlar, uygunsuz web siteleri, çocuk gelişimi konusunda tehlike yaratan chat ortamları, sakıncalı sohbet programları gibi zararlı siteleri filtreleyen koruma programları konusunda bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Anne ve babaların çocuklarının internet başında geçirdikleri zamana sınır koymaları gerektiğini ifade eden Dr. Ejder, "Günde 1.5 saatten fazla internette vakit geçirmelerine izin vermemeliler. Bilgisayarı ev içinde ortak kullanım alanlarına koymalılar ve mutlaka koruyucu filtre programları kullanmalılar. Bunun yanında çocuklar için spor ve sanatsal etkinliklerin ön plana çıktığı sosyal ortamlar da hazırlanmalı" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al