Deprem Travma Psikolojisi

İNTERNET BAĞIMLILIĞI HIRSIZLIK YAPTIRDI

DHA

Kahramanmaraş'ta yolcu otobüsünü çalan ve arkasında polis ekipleri olmasına rağmen 70 kilometre sonra yakalanan 15 yaşındaki Ö.Y., bilgisayar tutkunu olduğunu, internette otobüs kullanmanın hevesiyle otobüsü çaldığını söyledi.

Filmleri aratmayan otobüs hırsızlığı olayı, önceki gece meydana geldi. Bitlis'te oturan, ailesiyle birlikte Kahramanmaraş'a misafirliğe gelen Ö.Y., saat 23.30 sıralarında Otobüs Terminali'ne geldi. Peronda bekleyen Metin Kıraç'a ait 46 F 4006 plakalı otobüsü çalıştırıp, normal çıkış kapısı yerine kaldırımlardan geçti, bankları da parçalayarak terminalden çıktı. Polisin 'Dur' ihtarına ve havaya uyarı ateşi açmasına rağmen durmayan Ö.Y., bir otomobile çarparak devrilmesine ve 2 kişinin yaralanmasına neden oldu. Şizofreni hastası olduğu belirtilen Ö.Y., yaklaşık 70 kilometre sonra Andırın İlçesi'ne 10 kilometre uzaklıkta uçurum kenarında otobüsü durdurdu.

Olay sırasında 6 polis ekibini peşine düşüren, jandarma ekiplerini de harekete geçiren Ö.Y., sevk edildiği mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ailesine teslim edilen ve mahkemenin "Ailesi tarafından tam teşekküllü bir hastanede tedavi altına alınmasını” da tavsiye ettiği Ö.Y., internette otobüs kullanma tutkunu çıktı. GTA olarak bilinen Grand Theft Auto (Büyük Araba Kaçakçılığı) başta olmak üzere internette benzer çeşitli oyunlarda otobüs kullandığını bildiren Ö.Y., yaşı küçük olduğu için Ceza Muhakemesi Kanunu'na istinaden tayin edilen avukatına, “İnternette çok otobüs sürüyordum. Heveslendim. Terminaldeki otobüsü de sürebilirim diye heveslenerek, aldım. Amacım çalmak değildi. Biraz sürüp, bırakacaktım" dediği belirtildi.

Oğlunu teslim alan baba Hamit Y., oğlunun evde internette çok zaman geçirdiğini belirterek, şunları anlattı:

"İnternette sürekli otobüs kullanıyordu. Bir oyun oynuyor. O oyunun da hastası. Oyunda da otobüs kullanıyordu. İnternette otobüs kullanma, uçak kullanma oyunları var. Saatlerce oynuyor, hayal kuruyordu. Bu oyundan etkilenmiş olabilir. Hayatında hiç otobüs kullanmadı. Araba bile kullanmadı. O oyunlar sayesinde öğrenmiş olabilir belki."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teknolojiyle beraber hayatın bir parçası haline gelen dijital oyunlar, özellikle çocuk ve ergenlerde bağımlılık riski oluşturuyor.
  • Davranışsal bağımlılıklar arasında yer alan oyun bağımlılığında bilgisayar ve cep telefonlarının önemli tetikleyiciler olduğunu kaydeden Psikiyatri Uz
  • Akıllı telefonlarda geçirilen vakitler arttıkça, sosyal medya mecralarının yanı sıra mobil oyunların da önemi günden güne artıyor.
  • Tablete alışan çocuklar okula başlayınca kalem tutamıyor mu?
  • Eşimle 10 yıllık evliyiz. 2. senesinde bilgisayarda seks sitelerine girmeye başladı. Hala devam ediyor. Bu son 2 sene içinde de beni aldattı. Güven ko
  • Sosyal medya dedektiflik yaptırıyor! Toplumun yüzde %59’u, eşini sosyal medyada kontrol ediyor!
  • Randevu Al