İnternet bağımlılığı beyinle mi ilgili

İnternet bağımlılığı beyinle mi ilgili
Paylaş:

İnternet Bağımlılık Bozukluğu (IAD) beyindeki anormal beyaz madde yapısıyla ilişkili görülüyor. Peki internet bağımlılığı beyinle mi ilgili?

77Güncel bir çalışmaya göre, İnternet Bağımlılık Bozukluğu (IAD) beyindeki anormal beyaz madde yapısıyla ilişkili görülüyor. Kişinin internet kullanımını denetleyememesiyle belirgin bu psikolojik bozukluk yapısal özellikleri açısından davranışsal bozukluklarla bağlantılandırılıyor. İnternet bağımlılığından yakınan onsekiz gencin değerlendirildiği çalışmada Manyetik Rezolans Görüntüleme ( MRG) tekniği kullanıldı ve beynin spesifik özellikleri araştırıldı. Daha önceki çalışmalarda daha çok psikolojik sorular içeren anketlere odaklanılmıştı.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN...

Hao Lei önderliğinde, Wuhan,Chinese Academy of Sciences'da yürütülen araştırmada, internet bağımlılığın spesifik beyin bölgelerini birbirine bağlayan, beyaz madde liflerindeki bozulmayla karakterize olduğu ortaya çıktı. Bu bölgelerin emosyonları düzenleme, yürütücü dikkat, karar alma ve bilişsel kontrol işlevlerinde rol oynadığı belirlendi. Ayrıca internet bağımlılığının diğer dürtü kontrol bozuklukları ve madde bağımlılık tipleriyle ortak psikolojik ve nöral mekanizmalara sahip olabileceği açıklandı. Medical News Today Çeviri: Ayda Çayır