İNSANLIĞIN EN ESKİ MESLEĞİ

İNSANLIĞIN EN ESKİ MESLEĞİ

ANKA

Keşifler, insanlığın en eski mesleği ile ilgili kalıplaşmış bilgiyi değiştirecek bulgular içeriyor. İşte insanlığın en eski mesleği.

 


Buna göre kasaplık, dünyanın en ünlü fosili Lucy’nin türdeşleri arasında 3,4 milyon yıl önce başlamış. Nature dergisinde sonuçları açıklanan antropolojik araştırmalarda, Afrika’da bulunan 3,4 milyon yaşındaki hayvan kemikleri fosilleri üzerinde kasaplık izleri bulundu. Taştan yapılmış bazı aletlerin izleri, Lucy’nin dahil olduğu insansıların et yemeye ve alet kullanmaya bilinenden en az 800 bin yıl önce başladığını ortaya koyuyor.

Leipzig’de bulunan Max Planck Enstitüsünün Antropoloji uzmanı Shannon McPherron ve arkadaşlarının bulduğu fosiller, ‘insansıların’ bu tür davranışlarına ilişkin de ilk bilimsel bulgu. Bulgulara, Etiyopya’nın Dikika araştırma bölgesinde yapılan kazılarda ulaşıldı. Bilim adamları bu aletlerin bilinçli olarak mı yapıldığını yoksa tesadüfen bulunmuş sivri kayaların mı kullanıldığını bilmenin mümkün olmadığına dikkat çekiyor.

Bugüne kadar kemiklerinde taş aletlerle kasaplık izlerine rastlanan son fosil yine Etiyopya’da Bouri’de bulunan 2,5 milyon yıllık bir iskelete aitti. Bugüne kadar bulunmuş en eski taş aletler ise Etiyopya’nın Gona bölgesinde keşfedilen 2,6 milyon ve 2,5 milyon yıllık taş aletler. Bilimadamları, 2,5 milyon yıl önce taştan aletlerle et yemenin iyice yaygınlaştığını ve bu beslenme devrimi sonucu insansıların beyninin büyümeye ve biyolojik değişim geçirmeye başladıklarını belirtiyor.

1974 yılında Etiyopya’da bulunan Lucy 3,2 milyon yaşında bir kadın iskeletine ait fosil. Lucy’nin türdeşleri Afrika’da 4 milyon?3 milyon yıl öncesi arasında yaşadı. ‘Aferensis’ olarak adlandırılan bu türe ait fossiller sadece Etiyopya’nın Dikika bölgesinde bulunabilmiş durumda. Bu türün avlandığına ya da ateş yaktığına dair bir bulguya ise henüz ulaşılabilmiş değil. Bazı bilim adamları ise yeni bulguların alet kullanımının başlangıcının 7 milyon yıl önceye kadar gidebileceğini düşündürdüğünü ifade ediyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al