İnsanın düşünme kapasitesi 45'ten sonra azalıyor

İnsanın düşünme ve kavrama kapasitesinin, kabul edilen genel kanının aksine 60 yaş civarında değil 45 yaşından itibaren azalmaya başladığı belirtildi.

İnsanın düşünme kapasitesi 45'ten sonra azalıyor
Paylaş:

İnsanın düşünme ve kavrama kapasitesinin, kabul edilen genel kanının aksine 60 yaş civarında değil 45 yaşından itibaren  azalmaya başladığı belirtildi.

Haber5Araştırmayı Londra University College ile birlikte yapan Fransız Ulusal  Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün (Inserm) British Medical Journal'da  yayımlanan bildirisinde, “Düşünme ve anlama kapasitemiz 45 yaşından itibaren  azalmaya başlıyor” denildi. “Cohorte Whitehall II” adı verilen ve on yıl boyunca kişisel testler  temel alınarak yapılan geniş çaplı bir araştırma çerçevesinde, 45-70 yaş arası  5198 erkek ve 2192 kadın arasında, hafıza, sözcük dağarcığı, muhakeme ve sözlü  ifade kategorilerinde testler yapıldı. Inserm'in bildirisinde, “bu araştırmanın sonuçlarının (sözcük dağarcığı  hariç) kavrama performansının yaşla birlikte azaldığını ve bu durumun, daha yaşlı  insanlarda daha hızlı seyrettiğini” ortaya koyduğu belirtildi. 10 yılık bu sürede, düşünme kapasitesinin 45-49 yaş arasındaki erkeklerde  yüzde 3.6 oranında azaldığı, bu oranın 65-70 yaş arasında yüzde 9.6'ya  yükseldiği, bu oranın aynı yaş dilimindeki kadınlarda da benzer olduğu (yüzde  3.6), 65-70 yaş arasındaki kadınlarda ise yüzde 7.4 oranında olduğu ortaya  kondu. Inserm ekibinin başkanı Archana Singh-Manoux, “kavrama yetisinin  azalmaya başladığı yaşı belirlemenin önemli olduğunu çünkü, kavramayla ilgili  yaşlanmanın yörüngesini değiştirmek için, bu azalma başlar başlamaz, özellikle  ilaç yoluyla, harekete geçmenin muhtemelen daha etkili bir yöntem olduğunu”  kaydetti. REUTERS