İnsan yürümeyi hayvanlarla aynı biçimde öğreniyor

İnsan yürümeyi hayvanlarla aynı biçimde öğreniyor

İnsan yürümeyi hayvanlarla aynı biçimde öğreniyor
İnsan yürümeyi hayvanlarla aynı biçimde öğreniyor Haber5New Scientist dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre araştırma, bebeklerin yürümeyi öğrenirken, fareler, kediler, maymunlar ve kuşlarla aynı aşamalardan geçtikleri gösterdi. İtalya’daki Rome Tor Vergata Üniversitesinden Francesco Lacquaniti ve iş arkadaşlarının yürüttüğü araştırmada, yürüme sırasında insanın gövdesi, bacakları ve kollarındaki 20 kasın faaliyetini kaydetmek için elektromiyografi yöntemi kullanıldı. Lacquaniti, yeni yürümeye başlayan çocuklarda görülen, yürümeyi kontrol eden motor aşamaların fareler, kediler, maymunlar ve kuşlarda görülenle neredeyse özdeş olduğunu söyledi. Daha önce yapılan araştırmaların sonuçlarını inceleyen Lacquaniti’nin ekibi, yeni doğan farelerin, yürürken yeni doğan bebeklerde gözlenen iki aşamayı ortaya koyduklarını buldu. Farelerin, yetişkin olduklarında yeni yürümeye başlayan çocuklarda görülen dört aşamayı sergiledikleri, bunun yetişkin kediler, resus maymunları, gine kuşlarında da gözlendiği belirtildi. İnsanların yetişkinliğe ulaştıklarında söz konusu dört aşamanın, diğer hayvanlarda görülmeyen zarif biçimde değiştiği, bunun insanların yürürken nesneleri toplamak gibi karmaşık kol hareketlerini yapmalarını sağladığı kaydedildi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al