İNSAN BEYNİNDEKİ SOSYAL AĞ

İNSAN BEYNİNDEKİ SOSYAL AĞ

Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik Eki

Amigdala, duygusal bellek ve duygusal tepkilerin oluşmasında en önemli rolü üstlenen küçük bir beyin merkezidir.

 


Bilim insanları şimdi bu bölgenin, sosyal yaşantıları daha zengin olan insanlarda daha büyük olduğunu saptadı. Bugüne kadarki bilgilere göre, çeşitli primat türlerindeki amigdala boyutunun, hayvanların içinde bulundukları sosyal grubun büyüklüğüne göre değiştiği biliniyordu. Barret Massachusetts General Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu araştırmacıları şimdi insanlar arasında da farklılıkların bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırma çerçevesinde yaşları 19-23 arasında değişen 58 katılımcı sosyal ilişkileri hakkında bilgi vermiş. Bu bilgiler içinde düzenli ilişkilerin sayısı, gruplarda kaç arkadaşın kaç tanıdığın bulunduğu dikkate alındıktan sonra, katılımcıların beyinleri, amigdala da dahil beyindeki çeşitli bölgelerin boyutlarını görüntüleyebilmek için manyetik rezonans tomografisiyle taranmış. Subkortikal bölgelerin ayrıntılı analizi sonucunda amigdala ve sosyal yaşamın zenginliği arasında kesin bir bağlantı ortaya çıkmış.

Yani bir kişinin amigdala bölgesi ne kadar büyükse, sosyal yaşam ağı da o denli karışık. Sosyal yaşamdan memnun olma durumu gibi diğer faktörler ve amigdala boyu arasında herhangi bir ilişki saptanmamış.

Bradford C. Dickerson, sistematik bağlantı tüm katılımcılarda açık bir şekilde görüldü, katılımcıların erkek veya kadın veyahut da genç veya yaşlı olmaları fark etmiyor, diyor. Sonuçlar öte yandan “Social Brain Hypothesis”/Sosyal Beyin Hipotezi için de bir kanıt olarak kabul ediliyor. Bu teoriye göre, insanın amigdala bölgesi özellikle de durmadan karmaşıklaşan sosyal yaşama ayak uydurabilmesi için gelişmiştir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al