İNME'YE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

İNME'YE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Cumhuriyet Bilim Eki

İnme geçiren bir hastanın beynine kök hücreleri aşılandı. Kök hücrelerinin, beyindeki yenilenme sürecinde etkili olmasını bekliyorlar.

 


Doktorlar hastayı iki yıl boyu inceleyecekler. Tedavinin etkili olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Bilim insanları kök hücrelerinin, beyindeki yenilenme sürecinde etkili olmasını bekliyorlar.

Keith Muir yönetiminde çalışan ekip bu pilot araştırmayla, hasarlı beyin bölgelerinin kök hücreyle tedavi edilebilirliğini öğrenmek istiyor. Terapi iskemik beyin enfarktüsü geçiren toplam on iki hasta üzerinde denenecek. En sık görülen inme biçimi olan bu enfarktüste, tıkalı damarlar hücrelerin oksijenle beslenmesini engeller.

Bu durum ne kadar uzun süre devam ederse o kadar çok sinir hücresi ölür. Ölen beyin dokusunu kök hücrelerle yenilenebilmesi çok önemli bir gelişme. Bununla birlikte yöntem tartışmalı. Çünkü doktorlar, Kaliforniya’da kürtajla alınan on iki haftalık cenindeki hücreleri kullanmışlar. Pilot araştırma başarılı olduğu taktirde daha büyük araştırmalar gerçekleştirilebilecek.

Alman bilim insanları da iki yıl önce buna benzer bir yöntemden yararlanarak inme geçiren bir hastanın beynine kök hücreleri aktarmışlardı. Ancak bu yöntemde bir tür çay poşetinde beyne yerleştirilen kök hücreler iki hafta sonra çıkarılmıştı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al