İNME'YE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

İNME'YE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Cumhuriyet Bilim Eki

İnme geçiren bir hastanın beynine kök hücreleri aşılandı. Kök hücrelerinin, beyindeki yenilenme sürecinde etkili olmasını bekliyorlar.

 


Doktorlar hastayı iki yıl boyu inceleyecekler. Tedavinin etkili olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Bilim insanları kök hücrelerinin, beyindeki yenilenme sürecinde etkili olmasını bekliyorlar.

Keith Muir yönetiminde çalışan ekip bu pilot araştırmayla, hasarlı beyin bölgelerinin kök hücreyle tedavi edilebilirliğini öğrenmek istiyor. Terapi iskemik beyin enfarktüsü geçiren toplam on iki hasta üzerinde denenecek. En sık görülen inme biçimi olan bu enfarktüste, tıkalı damarlar hücrelerin oksijenle beslenmesini engeller.

Bu durum ne kadar uzun süre devam ederse o kadar çok sinir hücresi ölür. Ölen beyin dokusunu kök hücrelerle yenilenebilmesi çok önemli bir gelişme. Bununla birlikte yöntem tartışmalı. Çünkü doktorlar, Kaliforniya’da kürtajla alınan on iki haftalık cenindeki hücreleri kullanmışlar. Pilot araştırma başarılı olduğu taktirde daha büyük araştırmalar gerçekleştirilebilecek.

Alman bilim insanları da iki yıl önce buna benzer bir yöntemden yararlanarak inme geçiren bir hastanın beynine kök hücreleri aktarmışlardı. Ancak bu yöntemde bir tür çay poşetinde beyne yerleştirilen kök hücreler iki hafta sonra çıkarılmıştı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al