İnme geçirme yaşı düşüyor

ABD'de yapılan bir bilimsel araştırma, inme geçirme yaşının giderek düştüğünü gösterdi.

İnme geçirme yaşı düşüyor
Paylaş:

ABD'li bilim adamlarının 20 yaşın üstündeki 1,3 milyon kişi üzerinde yaptığı çalışmada, ortalama inme geçirme yaşının 1993'te 71 iken,2016'da 69'a düştüğü görüldü. ABD'nin Cincinnati and North Kentucky kentlerinde, yapılan çalışmada, 55 yaşın altında inme geçirenlerin oranında artış olduğu gözlendi.

Araştırmayı değerlendiren University College London yüksekokulundan Dr. David Werring, "İnme genellikle yaşlı insanların hastalığı olarak bilinir, ancak bu çalışma, gençlerin de bundan etkilendiğini bize hatırlatıyor" diye konuştu. Werring, inmenin beyinde neden olduğu hasarı belirlemede en hassas yöntem olan manyetik resonanz görüntüleme tekniğin uygulama oranındaki artışın yüzde 18'den yüzde 58'e yükseldiğine dikkati çekti. Ayrıntılı beyin tarama yönteminin daha fazla kullanılmasının, başta bu yöntemi daha fazla kullanan gençler olmak üzere, doğru teşhis koyma oranını artırmış olabileceğini belirten Werring, inme geçirme yaşında görülen düşüşün bu durumla ilgisi olabileceğini kaydetti.

İnmenin bir anda gerçekleştiğini ve ancak etkilerinin ömür boyu devam ettiğini belirten bilim adamları, basit sağlıklı yaşam teknikleriyle inme riskinin azaltabileceğini ifade ediyor.

LONDRA A.A