İngiltere’de belsoğukluğu endişesi

İngiltere’nin kuzeyinde hızla yayılan bir belsoğukluğu bakterisinin bir çok antibiyotik tedavisine karşı yüksek direnç gösterdiği ve önlem alınmazsa yakın gelecekte bu hastalığın tüm antibiyotiklere karşı direnç kazanarak tedavi edilemez hale gelebileceği iddia edildi.

İngiltere’de belsoğukluğu endişesi

İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Dame Sally Davies, antibiyotiklere karşı dirençli hastalığın ilk olarak Leeds kentinde görüldüğünü ve kısa sürede Macclesfield, Oldham ve Scunthorpe’ye yayıldığını söyledi.

Davies, bu hastalığın yayılmasının engellenmesi için tüm vakaların doğru ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini belirtti ve tüm aile doktorlarını bu konuda uyanık olmaları konusunda uyardı.

Azithromycin isimli antibiyotiğe karşı dirençli olan bu yeni Belsoğukluğu türünün ilk kez Mart ayında Leeds kentinde ortaya çıktığı ve şimdiye dek 12’si Leeds’de yaşayan 16 kişide görüldüğü belirtildi.

Konuyla ilgili tüm aile doktorları ve eczacılara bir mektup kaleme alan Davies, “Belsoğukluğu giderek direnç geliştirdiği için kontrol altına alamadığımız bir hastalığa dönüşebilir” dedi.

EN ÇOK 25 YAŞ ALTI GENÇLERDE GÖRÜLÜYOR

Geçen yıl İngiltere’de 35 bin belsoğukluğu vakası kayda geçirildi. Bu rakam belsoğukluğunu Klamidya’dan sonra ülkede en yaygın olarak görülen cinsel yolla bulaşan hastalık haline getirmiş oldu. Yetkililer belsoğukluğu hastalarının büyük bir çoğunluğunu 25 yaş altı gençlerin oluşturduğunu söyledi.

TEDAVİ EDİLMEZSE KISIRLIĞA YOL AÇIYOR

Belsoğukluğuna yakalanan hastalarda idrar yaparken yanma ya da akıntı gözlemlenebiliyor ancak bakteriyi taşıyan kadın ve erkek hastalardan neredeyse %10’u hiç bir semptom göstermiyor. Tedavi edilmezse belsoğukluğu kısırlığa ve ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al