İngiltere’de belsoğukluğu endişesi

İngiltere’nin kuzeyinde hızla yayılan bir belsoğukluğu bakterisinin bir çok antibiyotik tedavisine karşı yüksek direnç gösterdiği ve önlem alınmazsa yakın gelecekte bu hastalığın tüm antibiyotiklere karşı direnç kazanarak tedavi edilemez hale gelebileceği iddia edildi.

İngiltere’de belsoğukluğu endişesi

İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Dame Sally Davies, antibiyotiklere karşı dirençli hastalığın ilk olarak Leeds kentinde görüldüğünü ve kısa sürede Macclesfield, Oldham ve Scunthorpe’ye yayıldığını söyledi.

Davies, bu hastalığın yayılmasının engellenmesi için tüm vakaların doğru ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini belirtti ve tüm aile doktorlarını bu konuda uyanık olmaları konusunda uyardı.

Azithromycin isimli antibiyotiğe karşı dirençli olan bu yeni Belsoğukluğu türünün ilk kez Mart ayında Leeds kentinde ortaya çıktığı ve şimdiye dek 12’si Leeds’de yaşayan 16 kişide görüldüğü belirtildi.

Konuyla ilgili tüm aile doktorları ve eczacılara bir mektup kaleme alan Davies, “Belsoğukluğu giderek direnç geliştirdiği için kontrol altına alamadığımız bir hastalığa dönüşebilir” dedi.

EN ÇOK 25 YAŞ ALTI GENÇLERDE GÖRÜLÜYOR

Geçen yıl İngiltere’de 35 bin belsoğukluğu vakası kayda geçirildi. Bu rakam belsoğukluğunu Klamidya’dan sonra ülkede en yaygın olarak görülen cinsel yolla bulaşan hastalık haline getirmiş oldu. Yetkililer belsoğukluğu hastalarının büyük bir çoğunluğunu 25 yaş altı gençlerin oluşturduğunu söyledi.

TEDAVİ EDİLMEZSE KISIRLIĞA YOL AÇIYOR

Belsoğukluğuna yakalanan hastalarda idrar yaparken yanma ya da akıntı gözlemlenebiliyor ancak bakteriyi taşıyan kadın ve erkek hastalardan neredeyse %10’u hiç bir semptom göstermiyor. Tedavi edilmezse belsoğukluğu kısırlığa ve ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al