İNANMAK İYİ HİSSETİRİYOR

İNANMAK İYİ HİSSETİRİYOR
Paylaş:

New York  A.A     
         
ABD'de yapılan bir araştırma, soğuk  algınlığı ilaçlarının iyi geleceğine inanmanın, iyi hissetmek için yeterli  olabileceğini gösterdi.

 


Sonuçları "Annals of Family Medicine" dergisinde yayımlanan araştırma,  soğuk algınlığı ilaçlarının işe yarayacağına inanan kişilerin, aslında tedavi  olmamalarına rağmen bir süre sonra gerçekten de kendilerini daha iyi  hissettiklerini ortaya koydu.

Wisconsin Üniversitesinden Bruce Barrett, araştırma çerçevesinde, soğuk  algınlığı semptomları gösteren 719 kişiyi dört gruba ayırdıklarını, bir gruba  bitkisel bir soğuk algınlığı ilacı olan ekinezya verildiğini ve grubun bunu  bildiğini, diğer iki gruba ya ekinezya ya da placebo verildiği ancak  katılımcıların ne aldıklarını bilmediklerini, son gruba ise hiçbir ilacın  verilmediğini söyledi.
Ya ekinezya ya da placebo verilen grupta, kendilerine ekinezya  verildiğine inanan kişilerin, daha çabuk kendilerini iyi hissettikleri, ekinezya  kullanıcılarının, hiç ilaç kullanmayan katılımcılardan yaklaşık bir buçuk gün,  placebo kullananların ise 2 buçuk gün önce soğuk algınlığını atlattıkları  gözlendi.

Araştırmanın, soğuk algınlığının iyileşmesinde "placebo etkisinin" işe  yaradığının kanıtı olarak görülebileceği belirtildi.