İNANMAK İYİ HİSSETİRİYOR

İNANMAK İYİ HİSSETİRİYOR

New York  A.A     
         
ABD'de yapılan bir araştırma, soğuk  algınlığı ilaçlarının iyi geleceğine inanmanın, iyi hissetmek için yeterli  olabileceğini gösterdi.

 


Sonuçları "Annals of Family Medicine" dergisinde yayımlanan araştırma,  soğuk algınlığı ilaçlarının işe yarayacağına inanan kişilerin, aslında tedavi  olmamalarına rağmen bir süre sonra gerçekten de kendilerini daha iyi  hissettiklerini ortaya koydu.

Wisconsin Üniversitesinden Bruce Barrett, araştırma çerçevesinde, soğuk  algınlığı semptomları gösteren 719 kişiyi dört gruba ayırdıklarını, bir gruba  bitkisel bir soğuk algınlığı ilacı olan ekinezya verildiğini ve grubun bunu  bildiğini, diğer iki gruba ya ekinezya ya da placebo verildiği ancak  katılımcıların ne aldıklarını bilmediklerini, son gruba ise hiçbir ilacın  verilmediğini söyledi.
Ya ekinezya ya da placebo verilen grupta, kendilerine ekinezya  verildiğine inanan kişilerin, daha çabuk kendilerini iyi hissettikleri, ekinezya  kullanıcılarının, hiç ilaç kullanmayan katılımcılardan yaklaşık bir buçuk gün,  placebo kullananların ise 2 buçuk gün önce soğuk algınlığını atlattıkları  gözlendi.

Araştırmanın, soğuk algınlığının iyileşmesinde "placebo etkisinin" işe  yaradığının kanıtı olarak görülebileceği belirtildi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al