'İnanılmaz' yağ bulundu

İnsan vücudunda faydalı yağ bulundu.

'İnanılmaz' yağ bulundu
Paylaş:

İnsan vücudunda faydalı yağ bulundu. inanilmazyagAraştırmacılar insan vücudunda yeni bir çeşit "iyi yağ" buldu. Bu keşif uzmanlara göre gittikçe artan tip 2 diyabete karşı savaşmak için son silah olabilir.

Balıkta bulunan ve insan vücudunun üretemediği omega 3 yağ asitleri hidroksil yağ asidi denilen bir asit barındırıyor. FAHFA denilen bu asitler bu yeni bulunan "iyi yağ" içinde de bulunuyor. Beth Israel Deaconnes Tıp Merkezi'nden Profesör Barbara Kahn, "Tamamen yeni tür bir molekül keşfettik." dedi.

İLTİHABİ HASTALIK RİSKİNİ AZALTIYOR

Salk Enstitüsü'nden Prof. Alan Saghatelian da "FAHFA'ları faydalı yağlar kategorisine ekleyebiliriz. Bu yağlar gerçekten inanılmaz çünkü aynı zamanda iltihabı da önlüyor ve iltihap yani enfeksiyon kaynaklı hastalık riskini de azaltıyor. Diyabetin yanı sıra Crohn hastalığı ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltıyor." Cell isimli bilimsel dergide yayınlanan makaleyi yorumlayan Prof. Kahn, "Bu çok önemli bir gelişme çünkü FAHFA'lar terapötik buluşlar içinde önemli bir avantaj, bu hücreleri kan testleriyle ölçerek vücutta artmasını sağlayabiliriz." dedi. AFP