İlköğretimde her 5 çocuktan bir obez

Türkiye genelinde 7-8 yaş grubunda toplam 216 ilkokulda yapılan "Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) ön sonuçlarına göre, genel toplamda şişmanlık oranı yüzde 22,5 olarak tespit edildi.

İlköğretimde her 5 çocuktan bir obez

Türkiye genelinde 7-8 yaş grubunda toplam 216 ilkokulda yapılan "Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) ön sonuçlarına göre, genel toplamda şişmanlık oranı yüzde 22,5 olarak tespit edildi.

obezAynı yaş grubu için zayıflık yüzde 2,1, az kilolu oranı yüzde 2,3 ve bodurluk ise yüzde 2,4 olarak belirlendi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi ile birlikte yürütülen "Çocukluk Çağı Obezite Araştırması Ön Sonuçları" düzenlenen tanıtım toplantısında açıklandı. DSÖ Türkiye Temsilcisi Maria Profili, açılışta yaptığı konuşmada, çocuklarda ve adelösanlarda görülen obezitenin, önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, bunun önlenebilmesi için DSÖ'nün Avrupa Bölgesinde yer alan ülkeleri kapsayan çocuklarda obezite durumunu ortaya koyacak çalışma başlattığını söyledi. DSÖ Avrupa Bölgesindeki üye ülkelerin bu konuyu siyasi gündemlerinde üst sıraya taşıyacaklarını ifade ettiklerini ve buna yönelik çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Profili, en kısa sürede verilerin artış trendini bırakması gerektiğinin altını çizdi. Profili, obezitedeki artışın azaltılabilmesi için yürütülecek her projeye destek vereceklerini vurguladı. DSÖ Avrupa COSI Uluslararası Koordinatörü Trudy Wijnhoven ise Türkiye'ye araştırmaya katkı sağlamasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çalışmanın 2006 yılında gerçekleştirilen çok sayıda ülkenin katıldığı Bakanlar Konferansı ile başladığını anımsattı. Çalışma ile çocuklar arasında obezite sıklığına ilişkin ülkeler arasındaki verilerin karşılaştırılmasını istediklerini ifade eden Wijnhoven, hedeflerin 2015 yılına kadar gerçekleştirilmesi için çalıştıklarını bildirdi. Wijnhoven, daha önce 2 kez veri toplandığını belirterek, son toplantının da 2014-2015 döneminde yapılacağını bildirdi.

ARAŞTIRMA, ÜLKE GENELİNDE TOPLAM 216 İLKOKULDA YAPILDI Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Atıf Ala da temel eğitimde yeterli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu belirterek, araştırmanın Türkiye'yi temsil edebilen 216 okulda gerçekleştirildiğini anlattı.

A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al