İLK TEPKİSİ NE OLACAK

İLK TEPKİSİ NE OLACAK

Hürriyet Aile

Bebeklerin ilk tepkisi anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir. İşte detaylar.

 


Bebeğin doğduktan sonra çevresine karşı verdiği tepkiler yavaş yavaş oluşur. Anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir bu.

Gülümseme: 4-8 haftalıkta bebek annesini görünce bilinçli olarak mutluluğunu gülümseyerek ifade eder.

Yabancılara tepki: Küçük bebekler, alışık olmadıkları kişilere tepki göstermez. 7-9 aylıkta yabancıları yadırgama başlar.

Oyun: 3-4 aylıkta ellerini hareket ettirerek oynamaya başlar. 6 aylıkta basit oyunları (el çarpma, yüzünü saklama, vb) anlamaya başlar. 18 aylıkta büyükleri taklit eden oyunlar (süpürme, toz almak, vb) yapar.
Yemek: 9 aylıkta katı parçalı besinleri rahatça çiğneyerek yiyebilir. 16 aylıkta kaşığı ağzına götürerek kendi yemeye başlar.

DİĞER DAVRANIŞLAR VE KAZANILMA YAŞLARI


Gülümseme: 6.hafta
Eşya yakalama: 5. ay
Desteksiz oturma: 7. ay
Kelime söyleme: 11. ay
Kısa cümle yapabilme: 22. ay
Kendi kendini besleyebilme: 18. ay
Kendi kendine giyinme: 4. yaş
Başlangıç (yaptıktan sonra söyleme): 15-18. ay
Gündüz: 2. yaş
Gündüz ve gece: 3. yaş
Yürüme: 12. ay


Boy ve tartı ölçümlerinde olduğu gibi bu değerlerin ortalama değerler olduğu ve normal çocukların da bu fonksiyonları daha erken veya daha geç yapabileceği unutulmamalıdır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al