İLK TEPKİSİ NE OLACAK

İLK TEPKİSİ NE OLACAK

Hürriyet Aile

Bebeklerin ilk tepkisi anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir. İşte detaylar.

 


Bebeğin doğduktan sonra çevresine karşı verdiği tepkiler yavaş yavaş oluşur. Anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir bu.

Gülümseme: 4-8 haftalıkta bebek annesini görünce bilinçli olarak mutluluğunu gülümseyerek ifade eder.

Yabancılara tepki: Küçük bebekler, alışık olmadıkları kişilere tepki göstermez. 7-9 aylıkta yabancıları yadırgama başlar.

Oyun: 3-4 aylıkta ellerini hareket ettirerek oynamaya başlar. 6 aylıkta basit oyunları (el çarpma, yüzünü saklama, vb) anlamaya başlar. 18 aylıkta büyükleri taklit eden oyunlar (süpürme, toz almak, vb) yapar.
Yemek: 9 aylıkta katı parçalı besinleri rahatça çiğneyerek yiyebilir. 16 aylıkta kaşığı ağzına götürerek kendi yemeye başlar.

DİĞER DAVRANIŞLAR VE KAZANILMA YAŞLARI


Gülümseme: 6.hafta
Eşya yakalama: 5. ay
Desteksiz oturma: 7. ay
Kelime söyleme: 11. ay
Kısa cümle yapabilme: 22. ay
Kendi kendini besleyebilme: 18. ay
Kendi kendine giyinme: 4. yaş
Başlangıç (yaptıktan sonra söyleme): 15-18. ay
Gündüz: 2. yaş
Gündüz ve gece: 3. yaş
Yürüme: 12. ay


Boy ve tartı ölçümlerinde olduğu gibi bu değerlerin ortalama değerler olduğu ve normal çocukların da bu fonksiyonları daha erken veya daha geç yapabileceği unutulmamalıdır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al