İLK ÖDÜL LESLIE PRICHEP'E

İLK ÖDÜL LESLIE PRICHEP'E

Zeynep Güçlücan

EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS)topluluğunun resmi yayın organı olan Clinical EEG and Neuroscience dergisinin yıllık toplantısı bu yıl Atlanta'da gerçekleşti.

Eylül 2009'da gerçekleşen ve NPİSTANBUL uzman ekibinden Prof. Dr. Kemal Arıkan'ın katıldığı toplantıda, her yıl verilmesi planlanan ödül, Leslie Prichep'e verildi.

NPİstanbul Grup olarak, Prof. Dr. Arıkan tarafından Roy John anısına Lessliel Prichep'e tekdim edilen ödül,  bilim çevreleri tarafından saygıyla karşılandı.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Arıkan şunları söyledi:

Roy John çok değerli bir bilim adamıydı. Önemli çalışmalarla kendini kabul ettirdi ve psikiyatrinin önemli textbooklarında yer aldı. Hatta Kaplan-Sadock tarafından yayınlanan başucu kitabının bu yıl ki baskısında da yer aldı. ECNS başkanlığını da yapan Roy John bu yıl hayatını kaybetti. NPi grup olarak değerini takdir ettiğimiz bu bilimdamının anısına EEG and Clinical Neuroscience yıllık toplantılarında her yıl bir araştırmacıya ödül vermeye karar verdik. Bu yıl ilkini verdik.  NPİstanbul olarak, Roy John anısına Lessliel Prichep'e bu ödülü takdim ettik. Bizim kararımız ilgili bilim çevreleri tarafından saygıyla karşılandı.

ROY JOHN KİMDİR?

Roy John psikiyatirk elektrofizyoloiye değerli katkıları olan önemli bir bilim adamıydı. Özellikle psikiyatrik tanı gruplarının QEEG profilleri konusunda çok çalışmaları olan John geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetti.

NPİSTANBUL'U ZİYARET ETMİŞTİ

EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) topluluğunun resmi yayın organı olan Clinical EEG and Neuroscience dergisinin baş editörü Prof. Dr. Norman C.Moore, II. Davranış Fizyolojisi sempozyumunda konuşma yapmak ve NPİSTANBUL Hastanesi'ni ziyaret etmek için geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye gelmişti.

NPİSTANBUL'da nöroloji ile psikiyatri birlikteliğinin en iyi şekilde yürütüldüğünü, özellikle fonksiyonel MR, nörokognitif testler, EMG, QEEG gibi tetkiklerin tanı ve tedavide kullanılmasının bunun kanıtı olduğunu söylemişti.

Sempozyumun 2. oturumunda ise NPİSTANBUL doktorlarından Prof.Dr.Kemal Arıkan, Psikiyatride EEG'yi anlatırken, Prof. Dr. Nevzat Tarhan da "Psikiyatri'de Beyin Uyarım Tekniklerinin Kullanımı Neler Vaad ediyor?" konulu geniş kapsamlı bir konuşma yapmıştı.

ECNS İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYE

//www.ecns2010.com/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al